Podle policistů se už řidiči přestali bát vysokých trestů, které přinesla novela silničního zákona. Podle průzkumu častěji sedají za volant opilí muži. „Když jdeme s kolegy z práce do hospůdky, nějaké to pivko si dám. Většinou se tam ale zdržím. A protože bych se pak špatně dostával domů, někdy to risknu a jedu autem,“ říká jeden z oslovených šoférů. Nutno ale říci, že ženy za nimi výrazně nezaostávají. „Jela jsem opilá, ale udělala jsem to jen jednou. Potřebovala jsem si zajet z domova pro cigarety,“ prozradila na sebe mladá řidička. Mezi odpovídajícími se ale objevili i skalní abstinenti, tedy alespoň co se jízdy autem týče, a to z řad žen i mužů. „Nikdy bych nikam opilá nejela. Ani po jedné sklence vína. Nejsem totiž zvyklá a alkohol mi strašně leze do hlavy,“ podotkla jedna ze zodpovědných řidiček. Souhlasí s ní i její kolega, který se prý necítí na řízení ani po jednom pivu.

Zatímco celorepublikové statistiky hovoří o tom, že počty lidí usmrcených při nehodách s alkoholem klesají, dopravních nehod s alkoholem jako takových opět přibývá. Čísla tak, alespoň v Plzni, překročila stav z roku 2005.

„Nejméně jsme těchto nehod zaznamenali v roce 2006. Tam jasně zapůsobila novela zákona o silničním provozu. Z čísel z roku 2007 ale vyplývá, že řidičům již otrnulo. Jen od začátku letošního února šetříme v Plzni deset dopravních nehod, v nichž figuroval alkohol,“ říká šéf plzeňských dopravních policistů Karel Machulda s tím, že řidiči zkoušejí na strážce zákona různé výmluvy. Policisté jsou ale v těchto případech nekompromisní. Řidič, mimo zadržení řidičského průkazu, skončí často na záchytce. Podle policejní mluvčí Martiny Hábrové zaznamenaly hlídky v ulicích i případy, kdy jezdí stejní řidiči opilí opakovaně.