Západočeská univerzita v Plzni mu již podle serveru Sedmička odeslala dopis oznamující zrušení neprávem získaného diplomu.

Vítek měl vystudovat magisterské studium za pouhých 2,5 roku, během dvou měsíců stihl absolvovat na dvacet předmětů na výbornou. Jednu ze zkoušek podepsanou bývalým děkanem Milanem Kindlem by podle data musel skládat dokonce ve vazbě, což je vyloučené.

Pro současné dění na fakultě je zajímavý i údajný zápis v indexu. Podle něj Vítkovi současný děkan právnické fakulty Květoslav Růžička uznal v jeden den dva zápočty a jednu zkoušku. To ale Růžička Deníku razantně popřel. „Musím se dostat ke kopii indexu, zda se vůbec jedná o můj podpis. Podle mě ne. Nikdy bych nic takového neudělal, žádnému studentovi bych v jeden den dva zápočty a zkoušku nedal, to je nesmysl,“ hájí se Růžička.

Jeho slova potvrzuje rektor ZČU Josef Průša. „Z dokumentů, které jsem si vytáhl, to nevyplývá. Sedmička nám zaslala kopii indexu, netuším však, kde k ní přišla,“ říká Průša.

Rektor dodal, že zápisy, které viděl, ukazují na to, že Růžička v jeden a týž den Vítkovi uznal jen jeden zápočet a jednu zkoušku. „To ale není nic neobvyklého. To jsem dělal kolikrát i já – zápočet a zkoušku naráz,“ uvádí Průša.

Univerzita dosud odeslala čtyři dopisy z přibližně dvaceti chystaných, oznamujících zrušení diplomu nestandardním studentům. Všechny případy popisuje na webových stránkách. „Jsou anonymizované, bez jména a údajů, které by mohly absolventy prozradit. Už jsme totiž kvůli porušení zákona o ochraně osobních údajů platili několik pokut,“ sdělil Průša.

Vítkův advokát pochybení svého klienta popřel s tím, že jeho studium bylo naprosto standardní. Předsedkyně Akreditační komise ČR Vladimíra Dvořáková ale potvrzuje, že Vítek je typickým příkladem rychlostudenta. „Nebylo u něj zjištěno žádné předchozí studium na vysokých školách,“ uvedla Dvořáková.