Co může dělat kraj, pokud lékaři výpovědi nestáhnou?
Z naší strany nemá problém řešení. Na tahu je stát. My můžeme jen o několik týdnů prodloužit čas, dokdy je třeba najít řešení.

Jak dlouho je krajské zdravotnictví schopno ´žít´ v nastalém provizoriu?
Nemůžeme a nechceme nutit ředitele, aby posílali lékaře na přesčasy a porušovali tím zákoník práce. Lékař unavený je lékař chybující a zodpovědnost je na řediteli. Postupně by se tedy zavírala oddělení jedno po druhém, snažili bychom se pak znovu komunikovat s lékaři, aby neodcházeli. Případně bychom je převáželi do jednoho zdravotnického zařízení a to udrželi v chodu. Ale to je všechno předčasné.

Stojí kraj o lékaře, kteří podali výpověď?
Chceme co nejlepší výsledek pro pacienty. Byť by nemusel být návrat několika lékařů žádoucí, vzali bychom to s nadhledem a nabídli všem lékařům, že se vrátit mohou.

Dáte v tomto směru nějaký pokyn ředitelům nemocnic?
Počkáme do pondělka, kdy pracovní skupina definitivně zmapuje situaci. Také zjistíme, zda můžeme nařídit ředitelům, aby lékařům zrušili výpovědi. Také se zřejmě dohodneme, že budeme apelovat i na lékaře. Chceme, aby zvolili jinou formu protestu.

Může kraj vlastními prostředky zlepšit finanční situaci lékařů?
Touto cestou nechceme jít. Můžeme sice škrtnout investice nemocnicím a přidat lékařům, ale to nic neřeší. To je zametení problému pod koberec. Sami lékaři to nechtějí, oni požadují systémovou změnu na úrovni vlády.

Dokdy by mohlo být jasno?
Asociace krajů chce iniciovat jednání vlády s hejtmany na příští týden. Tam by vláda měla říct, jaké kroky chce podniknout – zda chce vyhlásit krizový stav nebo co má připraveno v rukávu. My to dodnes nevíme. Tohle jednání bude podle mě zásadní.