„Západní a severní část už jsou hotové, teď jsme se pustili do jižní, která bude vůbec nejnáročnější. Pak přijde na řadu ještě východní, kde se ale bude jednat pouze o kosmetické úpravy," uvedla Hana Hrdličková, vedoucí oddělení urbanistické zeleně Správy veřejného statku města Plzně.

První práce kolem jižní hřbitovní zdi sice odstartovaly už koncem loňského roku, kdy se vyčistil okolní prostor, ale až nedávno se dělníci pustili přímo do opravy kamenného ohrazení. „Protože vandalové zeď rozebírali a vytvářeli v ní průchody, chyběly v některých místech kameny, ty se budou doplňovat. Navíc se stěna bortila, takže se částečně rozebere a znovu složí z původního materiálu," nastínila Hrdličková.

Doplnila, že činnost se musí uskutečnit pod dohledem odborníků, protože jde o památkově chráněný objekt. Situace navíc komplikuje i náročnější terén.

„Kromě toho se otevírají podzemní části hrobek, které přímo na zeď navazují. Firma tedy musí postupovat opatrně. I když jsme s tím při projektování počítali, skutečnost je ještě o něco náročnější," doplnila vedoucí oddělení urbanistické zeleně. Hotovo by mělo být až v polovině příštího roku. Na opravy padne přibližně devět milionů korun. Změnu oceňuje i slovanský starosta Lumír Aschenbrenner: „Mám z toho radost, jednak jako starosta, ale i jako občan, protože kousek odtud bydlím. Mikulášský hřbitov si to určitě zaslouží."

Správa veřejného statku města Plzeň (SVMSP) se o Mikulášský hřbitov stará posledních deset let. Předtím totiž patřil církvi. V minulosti SVSMP například restaurovala náhrobek českého dramatika a divadelníka Josefa Kajetána Tyla.

Také v příštích letech by ráda vyčlenila finance na obnovu dalších dvou nebo tří náhrobků na plzeňském Slavíně, jak se místu často říká.

Střípky z historie
- leží u kostela sv. Mikuláše
- byl založen roku 1414
- nejdříve sloužil pro pohřbívání chudých lidí z okolí, od 16. století tu byli pohřbívání i nekatolíci
- v závěru 18. století se dekretem císaře Josefa II. zrušily hřbitovy uvnitř města, tzn. namísto hřbitova u sv. Bartoloměje se začal využívat tento, který byl tehdy daleko za městem
- v průběhu 19. století byla na hřbitově pochována většina významných Plzeňanů