VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Mikulášské náměstí: Park v rekonstrukci

Plzeň – V dnešním díle seriálu o plzeňských parcích se přesuneme na další parkové náměstí, tentokrát na Slovany.

13.7.2012
SDÍLEJ:

Rekonstrukce končí. Rozsáhlá obnova parku na Mikulášském náměstí dospěla do svého konce. Park by měl být slavnostně otevřen v září letošního roku. Obnova přišla na 36 milionů korunFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Park na Mikulášském náměstí prochází právě kompletní rekonstrukcí, která se nejen k úlevě místních obchodníků a obyvatel konečně blíží ke konci.

Zelené plochy na Mikulášském náměstí, které se dříve jmenovalo náměstí Odborářů, využívali v uplynulých desetiletích hojně studenti místního gymnázia. V parku byla také umístěna socha Julia Fučíka, jehož jméno gymnázium neslo. „Socha Fučíka se po revoluci v devadesátých letech odstranila a dnes je nezvěstná," popisuje osud někdejší dominanty parku Irena Tolarová ze Správy veřejného statku města Plzně.

V současnosti se na náměstí nacházejí gymnázia hned dvě. V čele stojí reprezentativní a starší budova Církevního gymnázia, po pravé straně pak mladší budova Gymnázia na Mikulášském náměstí.

Na místě ohrady 
a hřiště vznikl park

Parkové náměstí vzniklo již v roce 1902 v místě, kde původně stávalo hřiště a městská ohrada. „Park byl založen jako velkorysý reprezentativní prostor, který měl dát vyniknout budově školy postavené v 90. letech 19. století, dnes objektu Církevního gymnázia" vysvětluje původní koncepci parku Tolarová.

Náměstí bylo obklopeno dvouřadovou alejí lip, kde se Plzeňané promenovali a kochali se výhledem na impozantní budovy. Vnitřní prostor pak zdobily květinové trvalkové záhony, jejichž součástí byl i bazének s volavkou, která chrlila vodu.

V 60. letech minulého století došlo k významnější rekonstrukci parku, další jej pak měla čekat na konci devadesátých let.

Zdlouhavá rekonstrukce

„Když se v roce 1998 rozhodlo o obnově náměstí, zdvihla se velká nevole. Lidé se neoprávněně domnívali, že chceme vykácet stromy, a zmenšit zeleň, tak se nakonec proces na několik let zastavil," vypráví o první etapě nezdařené obnovy náměstí Tolarová.

Po deseti letech, kdy se zvyšovalo poškození parku vandaly a zhoršoval se zdravotní stav zeleně, se Správa veřejného statku města Plzně rozhodla k projektu vrátit. „Autor původního návrhu, architekt Karel Hanzlík, jej upravil a přepracoval, následně jsme koncepci projednávali s veřejností," doplňuje Tolarová.

Díky kompromisnímu řešení, na kterém se nakonec všechny strany dohodly, se začalo v létě 2010 s postupnými úpravami parku. „Rekonstrukce se ale vzhledem ke své nákladnosti musela rozdělit do několika etap tak, jak se nám dařilo získávat peníze. Dobrá zpráva ale je, že úpravy parku finišují a opravený park by měl být v září letošního roku slavnostně otevřen," ubezpečuje Tolarová.

Znovuobnovený park si zachoval původní dispozici včetně lipových alejí. V jeho středu se pak návštěvníci mohou těšit na centrální pobytový trávník. Do parku se bude vcházet prostřednictvím čtyř kovových branek porostlých popínavými růžemi. Také se sem vrátí vodní prvek v podobě pítka navrženého sochařem Václavem Fialou.

Jako v každém jiném plzeňském parku se ani tady nezapomnělo na sochy. Od roku 1995 stojí v parku bysta Jiřího Trnky a letos se sem přestěhoval pomník J. K. Tyla. „Tyl se nakonec stěhoval třikrát. Nejdříve stál v Husově ulici, kde překážel stavbě autobusového nádraží, tak se přesunul do Lochotínského parku, odkud se letos definitivně umístil sem," dodává Tolarová.

Parková zeleň

stav zeleně před rekonstrukcí
trávník: 4 218 m2
skupiny keřů: 1 276 m2
záhony růží: 109 m2
letničkové záhony: 56 m2
zelené plochy celkem: 5 659m2
stromy: 110 ks

stav zeleně po úpravách
trávník: 5 682 m2
keře (ptačí zob, habr obecný): 267 m2
květinové záhony: 522 m2
záhon růží: 3 m2
zelené plochy celkem: 6 474 m2
počet stromů: 160 ks

Sochy v parku

Jiří Trnka, pomník s bystou a reliéfy s pohádkovými motivy
autoři: Martin Knobloch, Vladimír Rybák
odhalen 1995

Josef Kajetán Tyl, pomník, figurální kompozice
autor: Vojtěch Šíp (žák J. V. Myslbeka)
odhalen 1926 v Husově třídě
přestěhován 1949 do Lochotínského parku
přestěhován 2012 na Mikulášsské náměstí

Autor: Kateřina Kvasničková

13.7.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ježíškova pošta na plzeňské radnici na náměstí Republiky. Zakoupené pohlednice orazítkuje paní poštmistrová speciálním vánočním kulatým razítkem.

Pošťačka už nabízí vánoční razítko na radnici

Česko zpívá koledy.

Podívejte se: zde všude dnes večer společně zazpíváme koledy

Hokejový snajpr Kubalík pálí ostrými i pod Alpami

Plzeň – Před vyprodanou O2 Arenou v Praze zasáhne Dominik Kubalík do středečního zápasu Česko – Finsko z programu Channel One Cupu. Dvaadvacetiletý střelec je tak dál ve hře o účast na únorových olympijských hrách.

Chtějí hřiště a mají 17 milionů. Zbytek je však v nedohlednu

Plzeň - Fotbalový klub na Slovanech shání peníze na hřiště. Využili by ho fotbalisté i školáci.

Cirkus Trnka letí do Japonska

Plzeň - Jiří Trnka, plzeňský rodák, vytvořil loutky vzpěrače Šimšuly, klauna Kikiho, žongléra Nosariniho a akrobata Vrtinožky pro divadlo Josefa Skupy už před více než osmdesáti lety. 

Napadli ho policisté. Mluvil s médii, tak nesmí do spisu

Karlovy Vary, Plzeň – Žádným trestem, ale stížností na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS) v Plzni zatím pokračuje tříměsíční vyšetřování dvou policistů, kteří v Plzni koncem září brutálně napadli řidiče z Karlových Varů a bez toho, aniž by se legitimovali policejními odznaky jej častovali vulgárními nadávkami a mířili na něj pistolí.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT