„Nezisková organizace Vochomůrky vznikla na konci roku 2018 díky iniciativě dvou maminek na mateřské dovolené. Organizace původně realizovala pouze kroužky, kurzy, tábory a kulturní akce. Od června 2019 začala provozovat také jesle pro nejmenší. Pro zaměstnané rodiče je služba poskytována zdarma,“ vysvětluje Lucie Klusoňová z Mikrojeslí Vochomůrky.

Multimediální infokiosky, tabule, aplikace na počítání návštěvníků či environmentální stanice rozšířily informační systém plzeňské ZOO. Návštěvníci budou mít nově přehled o nových přírůstcích, stavu ovzduší nebo kolik času ještě zbývá na prohlídku.
Podívejte se, jak vypadá plzeňská zoo v zimě. Nově poradí moderní technologie

Spolku se na podzim roku 2019 podařilo nalézt malebné prostory v bývalém areálu zemědělského družstva rodu Lobkowiczů. Jde o objekt bývalého teletníku, který byl v dezolátním stavu.

„Prostory byly původní, neudržované a nyní je svépomocí a za pomoci dobrovolníků, sponzorů a dárců rekonstruujeme. Nacházejí se - pro nás ideálně - v centrální části obce,“ uvádí Klusoňová.

Pěstování žampionů a hlívy ústřičné ve firmě Agaricus v Kaznějově.
Unikát z rukou pěstitelů. Žampiony z Kaznějova mají desetkrát víc vitaminu D

Vochomůrky mohou oslovit rodiče dětí, které se už z kapacitních důvodů nepodaří nabrat do místní mateřské školy. Kvalifikovaný personál, který se o děti v mikrojeslích stará, zajišťuje těm nejmenším komplexní péči.

„S dětmi si naši zaměstnanci hrají, vzdělávají je nebo jim čtou pohádky. Dále podávají jídlo, po obědě je uloží k spánku a odpoledne předají rodičům. Dětem se tu líbí, většinou nechtějí chodit domů už po obědě, ale až odpoledne,“ říká dále.

Na začátku roku 2020 se organizaci Vochomůrky podařilo získat grant Evropské unie na založení takzvané dětské skupiny určené starším dětem. „Dětská skupina je služba hrazená. Navštěvovat ji mohou děti od jednoho roku až do předškolního věku,“ uzavírá Klusoňová.