Město Plzeň upraví od 1. ledna příštího roku ceny jízdného v městské hromadné dopravě. Předplatné zdraží nepatrně, větší navýšení se dotkne jednotlivých jízdenek, jejichž cena se naposledy upravovala v roce 2012.

„Co se týká ceny předplatného, které využívá velká část Plzeňanů, je plánované zvýšení zanedbatelné. Předplatné na půl roku bude stát místo 2312 korun 2316 korun, celoroční místo 4002 korun 4006 korun. Větší úprava je v plánu u papírových jízdenek, u nich se cena zvýší z 18 korun na 20,“ uvedl náměstek primátora pro dopravu Michal Vozobule (TOP 09) s tím, že město tak reaguje na rostoucí inflaci, zvyšující se ceny tisku, distribuce a podobně. Jízdenka s platností 30 minut zakoupená ve voze MHD přes takzvaný Cardman bude místo 16 za 18 korun, v případě platnosti 60 minut se cena zvýší z 20 na 22 korun, celodenní jízdenka podraží z 60 na 66 korun.

Cena papírové jízdenky zakoupené ve voze u řidiče se nemění – cestující ji od příštího roku pořídí za 30 korun, jako doposud. Nový návrh chce také snížit administrativní zátěž a ulevit cestujícím ve věku 15 až 18 let.

„Mladí ve věku 15 až 18 let pocítí příjemnou změnu, jelikož už od příštího roku nebudou muset dokládat potvrzení o studiu. Odpadne tak shánění potvrzení a stejně tak i spory o to, jaký formulář mají studenti donést,“ vysvětil dále Vozobule.

V Plzni na předplatné ve věku 15 až 18 let jezdí zhruba osm tisíc osob, studentem v tomto věku a s plnocenným předplatným je jen kolem 150 lidí. Podobně nově nebudou muset dokládat potvrzení o přiznání starobního důchodu a jeho pobírání občané ve věku 65 až 70 let, kteří v Plzni mají s Plzeňskou kartou nárok na poloviční jízdné. K prokázání věku jim postačí například jako doklad jen občanský průkaz.