Data z posledních dnů naznačují, že koronavirová pandemie začala v Karlovarském kraji stagnovat. Nicméně situace v nemocnicích je nadále velmi kritická. Vladislav Podracký, mluvčí Karlovarské krajské nemocnice (KKN), pod niž spadá karlovarská a chebská, upozorňuje, že se snížila věková hranice těžkých pacientů. Na lůžkách intenzivní péče leží i mnohem mladší ročníky, než tomu bylo ještě na přelomu roku. „Ve velmi vážném stavu u nás leží mladík, který je ročník teprve 1999,“ varoval v neděli mluvčí Podracký.

V médiích v sobotu navíc zazněla zpráva, že pandemie doznala takového spádu, že jsou zastavené převozy do ostatních nemocnic a že si musí každé zařízení poradit samo. „Tato zpráva se ke mně nedostala. O možných převozech nadále komunikujeme s centrálním dispečinkem, nemám informace, že by se měly zastavit,“ reagoval hejtman Petr Kulhánek. Masivní transport pacientů z Karlovarského kraje se naposledy odehrál v pátek, kdy velkokapacitní sanita Fénix odvezla deset pacientů ze sokolovské nemocnice na Vysočinu. „V sobotu a v neděli koordinátoři zatím nemají požadavek na transfery. Předpokládám, že tahle potřeba vznikne znovu v následujících dnech, jak se obsadí volná lůžka,“ poznamenal v neděli dopoledne karlovarský hejtman s tím, že zároveň je už připravena možnost převozů pacientů do Německa.

Krásné sobotní počasí vylákalo opět ven lidi. Do Svatošských skal proudila procesí. Hejtman Petr Kulhánek říká, že obyvatele kraje chápe. Podle něho i na procházkách ale mají dodržovat nařízení, tedy zejméma roušky a nevytvářet shluky několika rodin.
PODÍVEJTE SE: Do Svatošských skal vyrazila procesí lidí

Sokolovská nemocnice vyřešila převozy o víkendu jen v rámci regionu. „Jen za hodinu v sobotu jsme ale měli deset příjmů. Ta situace se rozhodně nelepší, nemocných nám naopak přibývá. Zatímco v pátek jsme měli 80 covidních pacientů, v neděli máme o tři více,“ konstatovala mluvčí nemocnice Markéta Singerová.

Více pozitivních je také hospitalizováno v karlovarské nemocnici, která musela opět navýšit covidní kapacity přeměnou jiných lůžek. „V současnosti u nás leží 13 pacientů na intenzivní, 85 pak na běžné péči. V Chebu je to 16 intenzivních pacientů a 49 na běžné péči,“ upřesnil mluvčí KKN.

Podle hejtmana nastal v pátek pokles o tři procenta pozitivně testovaných. Statistiky Ministerstva zdravotnictví ukazují, že v pátek jich bylo 317, nicméně v sobotu už 394. „V okolních regionech – Plzeňském, Jihočeském kraji i v Praze – mají poměrně výrazné nárůsty, jde o 10 až 25 procent, takže spíše než by se u nás situace výrazně zlepšovala, jinde se začíná zhoršovat,“ uzavřel Kulhánek.