Kdo už podal na krajský úřad kandidátkuDělnická strana sociální spravedlnosti (DSSS) – Imigranty 
a islám v ČR nechceme, KSČM, ANO 2011, Ne ilegální imigraci – peníze raději pro naše lidi, Úsvit s Blokem proti islamizaci, TOP 09, Koalice pro Plzeňský kraj, Volte Pravý Blok www.cibulka.net. (údaje k 27. 7. 2016)

Osm uskupení už podalo na krajský úřad kandidátní listinu pro letošní krajské volby v Plzeňském kraji. Jsou mezi nimi tři subjekty, které se už svým názvem vymezují vůči imigraci a islámu. Volby do krajského zastupitelstva se konají 7. a 8. října, strany, koalice a hnutí mají čas na podání kandidátek do 2. srpna.

Strany kandidátky postupně na kraj nosí, v pondělí podaly tři, včera před polednem jich bylo osm.

To, že se hlásí kromě tradičních stran a hnutí i subjekty soustředěné především na imigrační politiku, je podle politologa Západočeské univerzity v Plzni Petra Jurka zejména věcí jejich zviditelňování. „Houfně se teď rojí, chtějí se dostat do zřetele veřejnosti a toto téma se nabízí," uvedl Petr Jurek.

Hlavní téma?

Míní, že před volbami bude záležet na celostátních stranách, jak se k problému imigrantů postaví a zda ho budou prodávat prostřednictvím celostátní kampaně v krajských volbách. „Pak se z toho hlavní téma stane. I když to bude absurdní, protože krajská politika na té imigrační nic nezmění," dodal Jurek.

Kromě tradičních stran a hnutí, jako jsou ČSSD, ODS, KSČM a ANO, které kandidují samostatně, už dříve v kraji ohlásily kandidaturu některé nově utvořené či změněné koalice. V Koalici pro Plzeňský kraj, kterou v minulých volbách tvořily KDU-ČSL, Strana soukromníků a hnutí Nestraníci, se letos pod stejným názvem spojily KDU-ČSL, Strana zelených a hnutí Nestraníci.

TOP 09, která minule kandidovala se Starosty pro Plzeňský kraj, jde letos do voleb sama. Starostové se spojili s Občany patrioty, Stranou svobodných občanů a Stranou soukromníků.

Vítěz v opozici

V r. 2012 kandidovalo v krajských volbách 16 subjektů. Volby před čtyřmi lety vyhrála těsně ODS před ČSSD, po vzniku koalice ČSSD a KSČM se ale občanští demokraté ocitli v opozici.

Politolog: Kraj na imigrantech nic nezmění

Politolog ZČU v Plzni Petr Jurek (na snímku) připomíná, že hnutím vymezujícím se proti imigrantům jde o zviditelnění.

Co když ve volbách uspějí?
Cokoliv kolem přistěhovalců a imigrační politiky nemohou na kraji změnit. Jenže volby plní pro politiky a strany také funkci zviditelňování. Takže v době, kdy společnost vnímá imigrační politiku jako velký problém a upřímně řečeno ji to zajímá asi víc než problémy krajského zastupitelstva, bude pravděpodobně náchylnější tomuto typu argumentace naslouchat. To, že se tyto subjekty teď hojně rojí, bych připisoval náladě ve společnosti. Je to pro ně výtah do zastupitelstva, ale pak pro ně bude problém ukázat jakoukoliv smysluplnou činnost.

To už pak bude ale jedno, v zastupitelstvu už budou.
Ano. Pokud se podíváme do ciziny, protože v Česku s tím takové zkušenosti nemáme, tak tam se děje to, že se téma jednoduše využije a jakmile se do samosprávy dostanou, najednou si hledají jiná témata. Vědí, že jen s imigrací nevystačí, protože co o tom můžu na krajském zastupitelstvu říkat a ovlivňovat? Vlastně nic. Mohou křičet, to je všechno.

Může se stát téma imigrantů hlavním tématem voleb?
Na to je brzo. Musíme si počkat, jak se k tomu postaví celostátní strany. Pokud by to i ony vzaly jako téma a snažily se ho prodávat prostřednictvím celostátní kampaně v krajských volbách, tak se z toho hlavní téma prostě stane. I když to bude absurdní, protože krajská politika na té imigrační nic nezmění. Ale o tom nerozhodnou malé subjekty. O tom bude rozhodovat ČSSD, hnutí ANO, TOP 09 a další. Když si vezmou to téma za své, tak to téma bude. Stačí, aby to udělala jedna velká strana a ostatní se vůči tomu budou muset vymezit. Politika funguje jako soustava vztahů a když jeden začne o problému mluvit nebo z něčeho dělat problém, o kterém je třeba mluvit, tak ti ostatní si nemohou dovolit mlčet.