Statistiky ukazují, že právě skoncovat s nebezpečným návykem není snadné, a proto se kampaň v Plzeňském kraji zaměřuje především na mládež. Pracovníci Státního zdravotního ústavu (SZÚ) v Plzni se soustředí na adresné besedy se žáky na základních a středních školách. U nich je ještě šance, že kouřit vůbec nezačnou nebo dokážou přestat včas.

„Školáci překvapivě většinou reagují velice kladně. Mnohdy se diskuze protáhne o hodinu déle, protože žáky téma zajímá. Samozřejmě jsou i tací, kteří argumentují tím, že už mají svůj rozum a vědí, co dělají, jsou přece dospělí. Přitom to říkají čtrnáctileté děti,“ říká Veronika Skoblíková z oddělení podpory zdraví SZÚ.

Zatímco celkově v České republice propadli tabáku muži, mezi patnáctiletými výrazně v této nelichotivé soutěži vedou dívky. „Pozitivní ale je, že počet mladých kuřáků přece jen poslední roky klesá,“ uvádí Skoblíková. Lepší výsledky ovlivnilo zvýšení věkové hranice dostupnosti tabáku z 16 na 18 let, omezení reklamy na tabák a zákaz billboardů, vyšší cena cigaret i zkvalitnění preventivních programů na školách.

Do dvou škol se chystají pracovníci SZÚ v pondělí a v úterý. „Zamíříme do 22. ZŠ v ulici Na Dlouhých a v úterý navštívíme 26. ZŠ ve Skupově ulici. Žákům osmých a devátých tříd vysvětlujeme rizika spojená s kouřením, jimiž je zejména rakovina,“ popisuje Skoblíková.

Z průzkumu Státního zdravotního ústavu v Praze, který provedla Hana Sovinová, vyplývá, že podíl kouření byl prokázán na vzniku a průběhu těchto skupin chorob: Zhoubné novotvary, kardiovaskulární choroby, respirační choroby a nemoci dětí kuřáků v kojeneckém věku. Z pojištěnců Všeobecné zdravotní pojišťovny bylo za rok 2002 pro onemocnění, na jejichž vzniku nebo průběhu se kouření podílí, uskutečněno celkem 536 921 hospitalizací, za které VZP v celé ČR utratila neuvěřitelných 17 073 405 177 korun. Mimořádně vysoké jsou přitom náklady na léčení kardiovaskulárních onemocnění a zhoubného nádoru plic a dýchacích cest.