Již na podzim mělo v těchto prostorech fungovat centrum, kde narkomané dostávají pod lékařským dohledem místo heroinu roztok metadonu. Klíčovou věc, pronájem prostor, se ale nepovedlo domluvit. Město, které o prosazení projektu stojí, teď podle radního pro bezpečnost Karla Palečka našlo nové prostory.

„Nechtěli jsme tak zásadní projekt nechat padnout, proto jsme hledali jiné místo. Našli jsme vhodné znovu v Plzni, věřím, že na jaře příštího roku se substituční centrum povede otevřít,“ informuje Paleček. Zatím odmítl místo přesněji specifikovat.

Šest set padesát problémových uživatelů heroinu z celého regionu, kteří se několikrát neúspěšně pokoušeli o léčbu, tak bude mít brzy další šanci. Specializované substituční centrum v celém Plzeňském kraji chybí, neuspokojivý stav kritizovalo také Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti.

Fakultní nemocnice Plzeň, pod niž vrátnice bývalé vojenské nemocnice patří, krach dohody o pronájmu vidí v nesplnění podmínek druhé strany. „Vznesli jsme požadavek na zřízení samostatného vchodu přímo z ulice, aby klienti centra nevcházeli do areálu s tím, že tento vchod zafinancuje poskytovatel služby. Druhá strana na tento požadavek nereagovala,“ tvrdí mluvčí nemocnice Renáta Jenšíková.

Autor celého projektu, občanské sdružení Ulice, s tímto argumentem ale nesouhlasí. „Nereagovala naopak nemocnice. A požadavek na zřízení samostatného vchodu byl od začátku neakceptovatelný, to jsme dali jasně na vědomí,“ říká šéf Ulice Martin Parula. Občanské sdružení se věnuje především drogově závislým.

Radní Paleček nastiňuje, že jednání s fakultní nemocnicí byla složitá. „Vždy byly stanoveny nějaké termíny, které se pak neplnily. Proto jsme se rozhodli pro jinou lokalitu, kde bylo jednání s majitelem jednodušší,“ reaguje Paleček.

Město už dříve přislíbilo na projekt 750 tisíc korun, dalších půl milionu korun by měl na vybavení přispět Plzeňský kraj, protože centrum bude sloužit pro klienty z celého regionu. „Z 500tisícové částky by měl být zaplacen dávkovač na metadon v hodnotě 275 tisíc korun, počítače a kamerový systém za částku 125 tisíc korun a zbývajících 100 tisíc by šlo na nábytek a další běžné vybavení, jako je lednice nebo mikrovlnná trouba,“ píše se ve zprávě radního pro bezpečnost Karla Palečka.

V centru má pracovat lékař a administrátor, počítá se také se sociálním pracovníkem a čtyřmi zdravotními sestrami, které se budou střídat po 12 hodinách.