Nové speciálně upravené vozidlo pro převoz zvířat má k dispozici Městská policie Plzeň. Ta se o zajištění zatoulaných a opuštěných zvířat na území města stará už desátým rokem. Službu poskytuje nepřetržitě 24 hodin denně. Ročně se hlídky postarají zhruba o 800 zvířat. Nový vůz značky Volkswagen T5 Kombi za 998 tisíc korun, na jehož nákup uvolnili peníze zastupitelé loni v září, zvýší kvalitu poskytované služby. Jeho vestavbu si strážníci navrhli sami na základě praxe v terénu.

Jejich činnost
- ročně provede skupina kolem 800 odchytů, konkrétně:
- 2012 – 849
- 2013 – 784
- 2014 – 792
- nejčastěji se jedná o psy, následují kočky, zbytek tvoří jiná domácí i exotická zvířata
- strážníci tak odchytávali hady, leguány, křečky, koně nebo kozy
- co se týká „planých" výjezdů, je jich ročně zhruba 400 

„Nepočítáme-li dopravní skupinu, je skupina pro odchyt zvířat nejvytíženější složkou naší městské policie, funguje od roku 2005. O kvalitě služby svědčí nejen počty zajištěných zvířat, ale i to, že nás postupně oslovují okolní města a obce, abychom odchyty dělali i pro ně, například Třemošná," uvedl primátor města Martin Zrzavecký, jenž má bezpečnost v Plzni na starost.

Podle velitele Městské policie Plzeň Karla Macha bylo pořízení nového vozu nutné vzhledem k celkové opotřebovanosti předchozího vozidla. Nový vůz má speciálně upravený interiér, je vybaven klecí dělitelnou na dvě části pro umístění dvou menších psů, stejně tak obsahuje oddělený kontejner pro převoz uhynulého zvířete. Součástí výbavy jsou odchytová tyč, vrhací sítě, nástrahová klec a další pomůcky.

„Odchytem zvířat se zabývá skupina zařazená pod služebnu Bory, strážníci přitom musí absolvovat týdenní odborný kurz zaměřený na odchyt toulavých zvířat a zacházení s nimi, složit závěrečnou zkoušku a získat osvědčení z Veterinární a farmaceutické univerzity Brno. V Plzni je takto vyškoleno 16 strážníků," řekl Patrik Schovánek, zástupce velitele obvodní služebny Městské policie Plzeň – Bory.

Andrea Pánková

Nové odchytové vozidlo plzeňské městské policie