Strážníci městské policie by měli zmizet z budovy slovanské radnice na Koterovské ulici. Je jim malá. Novou strážnici jim radnice hodlá vybudovat v městské budově za Světovarem, kde sídlí registr vozidel a řidičů (v Koterovské 162).

„Služebna na slovanské radnici je pro 25 strážníků a už teď jich tam slouží více. Máme-li rozšiřovat počty strážníků okrskářů na Slovanech, musíme hledat nové místo," prohlásil primátor Martin Zrzavecký (ČSSD), v jehož resortu je bezpečnost a tím i městská policie. Podle velitele Městské policie Plzeň Karla Macha má být na Slovanech v budoucnu přes 30 strážníků.

Jenže věc má háček. Zatímco na radnici jsou strážníci na nejfrektovanějším místě Slovan a tedy po ruce v případě nutného zásahu, přesídlením k bývalé pekárně na Světovar už budou skoro na periferii Slovan. „Vadí mi to. Jestli se skutečně odstěhují, nechám na jejich prázdnou služebnu pověsit ceduli, že přesídlili proti vůli obvodu," prohlásil starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS).

Připomněl, že budova radnice se projektovala a stavěla s tím, že v ní budou prostory pro strážníky, aby byli při ruce. Využívají tu více než 100 čtverečních metrů. „Navíc jen za poslední dva roky se do úprav investovalo asi 100 tisíc korun," dodal starosta. Trvá na tom, že strážníci mají zůstat tam, kde jsou, a pokud jim mají přibýt posily, pak by se měl posílit hlavně Petrohrad. Právě tam totiž lidé nejvíc neustále poukazují na narušování veřejného pořádku a zvýšenou trestnou činnost.

Nová služebna je podle velitele nutnost

Velitel strážníků Karel Mach připomněl, že o navýšení počtu mužů v uniformách volal sám obvod. „Argumenty proti stěhování beru, ale pokud nebudeme mít jiné prostory, nemůžeme navýšit počet strážníků a zastaví se tu rozvoj městské policie," varuje Mach. Připomíná, že i po přestěhování půjde o ty samé Slovany, jen asi o 1,5 km dál.

Vybudovat novou služebnu je prý nutné. Strážníci a strážnice nemají oddělené šatny a těžko skladují služební kola či botičky na obouvání aut. „Na dvě služebny peníze nemáme," říká primátor. Místostarosta Slovan Roman Andrlík (ČSSD) tvrdí, že řešením můžou být např. dva strážníci na radnici, kterým by obvod přispíval na energie, a pak nová služebna na jiné adrese.

Starosta Aschenbrenner říká, že to rozhodně není oficiální stanovisko obvodu: „Jediným oficiálním dokumentem, který z obvodu odešel, je můj nesouhlasný dopis se stěhováním primátorovi ze začátku února. Dodnes na něj nepřišla odpověď."

Primátor Martin Zrzavecký: Botičky a kola skladují po chodbách

Stěhování strážníků do nové a větší služebny obhajuje primátor Martin Zrzavecký (ČSSD). Do jeho rezortu patří bezpečnost ve městě a také městská policie.

Primátor Martin Zrzavecký Proč je nutné stěhovat strážníky z místa vybudovaného přímo pro jejich potřeby?
Služebna je pro 25 strážníků a v současné době jich tam slouží už 26. Jestliže chceme rozšiřovat počet strážníků okrskářů, tak prostě musíme hledat nové místo. Slovany dnes nechtějí, aby opustili radnici a požadují, aby tedy byly na Slovanech služebny dvě. To ale není v našich finančních silách. Hledáme řešení, jak jim vyjít vstříc. Třeba zřídit tam stanici, která je významně levnější a hlavní sídlo mít na Koterovské 162, což je objekt ve vlastnictví města Plzně.

Kolik strážníků Slovany potřebují?
Kolem 30.

Takže jich sice bude více, ale odsunete je na a periferii Slovan, kde nebudou při ruce.
Budou tam sloužit úplně standardně. Pochůzková činnost je vykonávána po celých Slovanech. Navíc je tam motohlídka, která jezdí po celém obvodě a zajíždí i do Černic, Koterova a podobně. Pokud jim bude vytvořeno více místa na radnici, zůstanou tam. Samozřejmě je to lepší a efektivnější tam, než na okraji Slovan. Strážníci jsou ale v současných prostorách opravdu namačkaní po chodbách, kde mají botičky a služební kola. Proplétají se v uličkách, nejsou tam šatny zvlášť pro ženy a muže.

Nebudou mít strážníci za chvíli požadavek na další auto, když už budou skoro mimo Slovany?
Smyslem strategie bezpečnosti na území města Plzně je tohle všechno si vydefinovat a odborně to posoudit. Projednat a vydiskutovat to se starosty obvodů. Aby bylo jasné, že městská policie má nějaký stav, vizi a rozvoj.