Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Městský parkour pomáhá mladým překonávat překážky

Plzeň – Celkem patnáct dětí může v příštích několika týdnech a měsících zdarma trénovat parkour. 

2.2.2015
SDÍLEJ:

Tréninky parkouru v sokolovně ve Štruncových sadechFoto: Archiv Pontonu

Nejde o jezdecký parkúr, v němž koně skáčou přes překážky, ale o aktivitu, díky níž mladí dokážou překonávat překážky v městském i přírodním terénu. Na trénincích spolupracuje sdružení Ponton a Plzeň 2015 a jsou určeny dětem a mladým lidem ze sociálně vyloučeného prostředí.

„Chceme, aby si vytvářely zkušenost se samostatným trávením volného času," říká ředitel organizace Ponton Jakub Václavů. Tyto děti zpravidla nedocházejí na klasické kroužky a pravidelné zájmové činnosti. Překážkou jsou pro ně nejen finance, ale také sociální a kulturní bariéry a právě nedostatek zkušeností s tímto typem vyplnění volného času.

Proto se Ponton (v rámci svého projektu COM.PASS) rozhodl vytvořit sérii workshopů s názvem Plzeň bez překážek. Od ledna do května se tak budou děti scházet každou sobotu. Nejprve v sokolovně, a až se naučí základy bezpečného pohybu přes překážky, vyrazí i do terénu. Na patnáctičlennou skupinu dohlížejí vždy tři lektoři. „Jde o mladé kluky do 25 let, často studenty tělocviku, kteří se parkouru věnují dlouho," doplňuje Kateřina Prieložná z Pontonu. A ohlasy po prvních trénincích jsou prý výborné. „Děti byly nadšené. Líbilo se jim, že je někdo vede, radí jim, co a jak mají dělat a zlepšit," dodává.

Co je Parkour
Jde o disciplínu francouzského původu, jejímž základem je schopnost dostat se z bodu A do bodu B (a také umět se dostat zpět) bezpečně, plynule a efektivně jen za použití vlastního těla. Pomáhá v překonávání libovolných překážek – od větví přes kameny a skály až po zábradlí a betonové zdi – a může být provozován jak ve městě, tak na venkově.

Lidé, kteří parkour dělají dlouhodobě, tvrdí, že jim tato aktivita pomáhá překonávat překážky vnější i vnitřní. „Parkour vnímám jako cestu ke svobodě, k fyzické i duševní. Protože si brzy uvědomíte, že překonáváním překážek ve svém životě se stáváte nezávislými, silnými jedinci," říká Martin Staňa, trenér parkouru. Tréninky jsou financované díky evropskému projektu Chaloupka strýčka Toma. Pomocí něj vznikly také fotografické či divadelní dílny.

Na workshopech vzniká i video, jeho část je k vidění níže, finální verze bude představena v květnu na závěrečné konferenci.

Autor: Miroslava Tolarová

2.2.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení