„Propojování generací seniorů a mladých lidí považuji za skvělý nápad. Zde ubytovaní studenti sociologie a sociální práce budou pomáhat seniorům ubytovaným o patro níže, a to pod dohledem magistrátního oddělení sociální práce a dostupného bydlení,“ vysvětlil radní pro ekonomiku David Šlouf a doplnil, že nájemní smlouva bude uzavřena na dobu určitou dle požadavku univerzity, a to na dva roky s účinností od 1. září 2021.

„Vážíme si důvěry města Plzně, které nás podpořilo v záměru propojování generací. Jsme rádi, že spolupráce mezi magistrátem a naší katedrou sociologie, respektive Západočeskou univerzitou nabývá v tomto projektu další úrovně, tedy že od výzkumů přecházíme k ještě viditelnějším formám zapojování se do chodu města a pomoci jeho obyvatelům. Nejcennější na této skutečnosti mi přijde fakt, že hlavními nositeli a realizátory spolupráce budou naši studenti,“ zhodnotil Jan Váně, vedoucí katedry sociologie ZČU.

Výše základního nájemného činí 50 korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu za měsíc.

Ilustrační snímek.
Kůrovci se daří v horku. Chladné jaro lesům v Plzeňském kraji pomohlo

Plzeň loni na podzim dokončila rekonstrukci dvou bytů ve Veleslavínově ulici 26 pro tzv. sdílené bydlení. Jeden z bytů slouží k bydlení seniorům, druhý mladým lidem, kteří by měli pomáhat seniorům například s úklidem, nákupem a podobně.

Oba byty byly původně v havarijním stavu, proto se musela vyměnit okna, strhnout podlahy až na konstrukci stropu a znovu je vybudovat, všechny stěny musely být seškrabány, vyštukovány a vymalovány. Dále se měnily rozvody vody a kanalizace, bylo vybudováno etážové vytápění, upravena byla dispozice bytů, byly osazeny nové kuchyňské linky a vystavěny nové koupelny. Byty byly nadstandardně vybaveny zařizovacími předměty a nábytkem. V kuchyních byly osazeny indukční desky, vestavěné trouby a vestavěné myčky, pro lepší komfort byly dodány i mikrovlnné trouby. Do prádelen byly nainstalovány pračky se sušičkou. V chodbě bytů byly umístěny vestavěné skříně pro zvýšení kapacity úložných míst. Celkové náklady na úpravu obou bytů byly 5,284 milionu korun s DPH. Každý z bytů má 5 samostatných pokojů, všechny tyto pokoje jsou neprůchozí a zajišťují tak budoucím klientům soukromí. V bytech je dále společenská místnost s kuchyňským koutem, dvě koupelny, dvě toalety a prádelna.