Uzavření nájemní smlouvy s organizací už schválili plzeňští radní. Centrum byt využije pro dvě mladé ženy.

„Plzeňský magistrát jsme o součinnost požádali v loňském roce. Minulý týden jsem se dozvěděla, že nám byt přidělili. Využívat ho budou dvě mladé dívky, sestry,“ konstatovala Dagmar Terelmešová, ředitelka Centra pobytových a terénních sociálních služeb Zbůch.

Organizace poskytuje pomoc osobám v nepříznivé sociální situaci, které mají mimo jiné sníženou soběstačnost z důvodu zdravotního postižení a připravují se na budoucí samostatný život za podpory terénních sociálních služeb. Bydlení v městském bytě v Plzni podle Terelmešové pomůže zdravotně postiženým osobám se začleněním do společnosti. „Pro naše uživatele je metou dostat se do Plzně, lépe si zde například najdou zaměstnání. Pracovníci naší organizace za nimi budou pravidelně docházet. Než se uživatelé sžijí s novým prostředím, navštěvujeme je pochopitelně častěji,“ vysvětlila dále ředitelka. „Byt dívkám vybavíme my z financí získaných z různých sponzorských darů a podobně,“ dodala Terelmešová.

Nájemné bude platit Centrum, které má s budoucími nájemníky uzavřenou smlouvu o poskytnutí sociální služby chráněného bydlení. Tu platí uživatelé z vlastních příjmů; služba zahrnuje i poplatek za bydlení. „Byt je o velikosti 3+1 a ploše 95 m²,“ sdělil radní pro oblast ekonomickou, bytovou a nakládání s majetkem David Šlouf (ODS). Cena nájemného je podle něj standardní. „Výše nájemného činí 82,10 Kč/m² podlahové plochy bytu za měsíc do 90 m² plochy – nájemné za plochu přesahující 90 m² je 20,53 korun za m² podlahové plochy bytu za měsíc,“ uvedl.

Centrum má také do budoucna zájem o nájem bytu ve Škroupově ulici v Plzni. „Zde by mělo bydlet pět lidí,“ doplnila Terelmešová.

Ilustrační foto
Železničních přejezdů ubývá. V kraji letos zmizely další tři