Městská policie 
a její asistenti
• Projekt je financovaný z Evropského sociálního fondu prostřednictvím Operačního programu Lidské zdroje a zaměstnanost a státního rozpočtu ČR
• Městská policie Plzeň se do projektu zapojila z pozice zaměstnavatele
• V ulicích je celkem 15 asistentů, další nastoupí v dubnu

Zatím se jich po městě pohybuje patnáct, v dubnu jich bude o pět víc. „Monitorují situaci ve městě, dohlíží obecně na bezpečnost, zaměřují se na parkování, dohlíží na psy či veřejný pořádek," shrnuje aktivitu mladých lidí mluvčí městské policie Jana Pužmanová. Jejich nasazení do ulic předcházel měsíční výcvik, během kterého si osvojili základy první pomoci, zastavování vozidel a také sebeobranu. Od března se totiž budou v ulicích pohybovat sami, bez svých zkušenějších kolegů v uniformách.

„V případě, že narazí ve městě na nějaký problém, kontaktují operační oddělení, které na místo následně pošle hlídku. Asistenti situaci pouze monitorují, městský policista je samozřejmě v naléhavých případech může požádat o pomoc. Mají k tomu větší způsobilost než běžný občan, který není proškolen jako oni," upřesňuje jejich funkci v ulicích mluvčí.

V rámci projektu odborné praxe pro mladé do třiceti let nastoupili na obvody absolventi převážně středních škol s bezpečnostně právním zaměřením. Po roce, který jako asistenti v ulicích stráví, se mohou ucházet o práci u městské policie. Předtím je však čeká cesta po obvodech, aby si vyzkoušeli různé činnosti. „Každý obvod má své specifikum a proto se budou na služebnách v Plzni střídat," uzavírá Pužmanová.

Martin Matula: Práce asistenta mě baví

Je mu čtyřiadvacet a má za sebou první týden jako asistent městské policie v Plzni. Martina Matulu práce natolik zaujala, že uvažuje o tom, že by se v budoucnu strážníkem stal.

Jak probíhá váš pracovní den?
Ráno před sedmou hodinou přijdu na služebnu, poté chodím se strážníky, ti mi ukazují problémová, či naopak bezpečná místa a lokality, kde bývá víc lidí.

Co na těch místech děláte?
Jde o prevenci. Lidé vidí strážníka, vidí reflexní vestu, mohou se tak cítit bezpečněji. Stojíme například před školou, dohlížíme na přechody v časech, kdy děti chodí do školy, nebo naopak odchází.

A baví vás to?
Jsem celý život Plzeňák, poznávám tak Plzeň způsobem, který jsem dříve nezažil, a zároveň je to podle mě slušná práce, protože pomáhám. To mě na tom baví. Navíc je to rozmanitá práce, každý den se stane něco jiného a nikdy to není to samé.

Zvažujete, že byste poté nastoupil k městské policii?
Mám za sebou v rámci projektu měsíc školení a v plzeňských ulicích jsem necelý týden, což není dlouho. Zatím mohu říct, že bych k městské policii po absolvování projektu chtěl.

Co vás za ten uplynulý týden zatím nejvíc na práci zaujalo?
Nejvděčnější je služba u škol, vidím, že pomáháme dětem a nic se jim nestane. 
Je to vyvážení té represivní složky, která u městské policie také je.

Když mluvíte o represivní složce, jakou činnost z této oblasti jste vykonával?
Kontrolujeme občas parkování, byl jsem přítomen jednání s občanem. A to je také náplň projektu, stejně jako práce strážníka. Musí jednat s lidmi.