„Nejvýznamnější částí investic je pokračování doplnění vodohospodářské infrastruktury, do něhož půjdou další stamiliony korun,“ uvedl ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek. Nejdůležitější zahajované investice jsou rekonstrukce Americké třídy a první etapa výstavby západního obchvatu mezi Domažlickou a Vejprnickou ulicí. Návrh počítá i s rekonstrukcí tramvajové trati na Lochotíně a výstavbou trolejbusové trati na Borská pole.

Největší část výdajů, téměř tři miliardy korun, půjde tradičně na chod magistrátu, jeho úřadů a příspěvkových organizací zajišťujících služby pro obyvatele. „Takzvané provozní výdaje se proti letošnímu roku zvýší o 2,6 procenta. To je pomalejší růst, než je inflace. Znamená to, že bude nutné šetřit,“ říká Duchek s tím, že důvodem je snaha zvýšit investice a omezit rozpočtové přebytky.

„Organizace si při žádostech o peníze z rozpočtu připočítávaly takzvanou vatu a pak peníze nespotřebovaly. Nepoužité peníze jsou každým rokem předmětem velké kritiky,“ vysvětlil náměstek.

Zdrojem městského rozpočtu jsou především daňové výnosy, které letos dělají 3,1 miliardy korun v rozpočtu města, podíl městských obvodů na této částce činí 353 milionů korun. Meziročně se zvýšily o čtyři procenta.

Dalšími velkými příjmy jsou prostředky z pronájmů, například městských bytů či vodárenské infrastruktury, z dotací evropských fondů a dividendy z Plzeňské teplárenské.

Návrh rozpočtu musí v první řadě schválit radní, kteří tak učiní na konci listopadu. Než budou o rozpočtu hlasovat zastupitelé, uskuteční se pro ně seminář, kde bude možné jednotlivé body měnit.

Vybrané položky rozpočtu města naleznete ZDE.