Akce měla začít už v září, nakonec se rozjíždí v těchto dnech. Charitativní organizace nakoupí za peníze od přibližně 15 druhů základních potravin, které poté budou distribuovat. „Budou mezi ně určitě patřit těstoviny, mouka, brambory, cukr a podobné,“ vypočítává šéf plzeňské pobočky Naděje Daniel Svoboda.

Odveď děti do školy, zaplať nájem, pravidelnou splátku dluhu a dostaneš odměnu. Nakoupíme ti jídlo, které potřebuješ a na něž by ti už peníze nezbyly. Tento vzkaz vysílá chudým rodinám v kritické situaci Diecézní charita. „Půjde vlastně o zvláštní druh ujednání mezi klientem a sociálním pracovníkem,“ upřesňuje ředitel Diecézní charity Jiří Lodr.

Od Charity mohou očekávat pomoc dvě skupiny Plzeňanů. „Nabídneme akutní pomoc lidem v kritické situaci a dlouhodobou až roční spolupráci pro klienty, kteří jsou například dluhově zatížení,“ vysvětluje Lodr.

První skupinu představují třeba bezdomovci, kteří vyhledávají nocleh v Domě sv. Františka. Do druhé, nejspíš té početnější, budou patřit rodiny s dětmi, senioři nebo matky v nouzi. Pro ty se vytvoří balíčky v maximální hodnotě dvou tisíc korun.

Druhou polovinu z 300tisícové injekce bude rozdávat občanské sdružení Naděje ve spolupráci s dalšími neziskovkami – Člověkem v tísni, Tady a teď a Fondem ohrožených dětí. „Nárok klienta posoudí sociální pracovníci. Zatím ale nebudeme automaticky požadovat plnění platební disciplíny. Vybraní klienti dostanou do konce roku zásobu potravin dvakrát,“ odhaduje Daniel Svoboda.

První informace o tom, že někteří Plzeňané nemají ani na jídlo, přišla již začátkem roku. „To jsme opravdu měli první náznaky toho, že někteří lidé mají hlad. Poté se tyto zprávy objevily znovu po prázdninách,“ upřesňuje Svoboda.

O tom, jak bude vypadat pomoc města pro příští rok, se nejspíš rozhodne až v lednu 2012. „Na konci roku vyhodnotíme tuto podporu. Obávám se ale, že situace některých lidí se spíš zhorší,“ připouští radní pro sociální věci Jiří Kuthan. Město by v tom případě podle něj mělo zažádat o podporu stát a Evropskou unii.

Zatímco pro Plzeň je tato akce pilotní a výjimečná i v rámci celé republiky, v dalších zemích Unie mají podobnou potravinovou pomoc potřebným propracovanou. „Téměř dokonalý systém mají ve Francii, dlouhodobě se tento problém řeší i v Německu a Belgii,“ připomíná šéf Charity Jiří Lodr.