Město stojí provoz sportovišť desítky milionů korun a technický náměstek primátora Petr Rund (ODS) tvrdí, že kluby musí začít šetřit hlavně na provozních výdajích. „Platíme je z městské kasy a v podstatě tak, že co si sportovci naúčtují, to uhradíme,“ prohlásil Rund.

Hospodaření a jednotlivé smlouvy s radnicí má teď prověřit audit. „Výsledky vyhodnotíme a podmínky pro jednotlivá sportoviště sjednotíme,“ prohlásil Rund s tím, že se to bude týkat kromě provozních nákladů také nájemného, které sportovci radnici za užívání stadionů a sportovišť posílají.

Podle Runda stojí město například provoz plaveckého bazénu na Slovanech ročně asi 21 milionů korun. Provozovatel bazénu Jan Jezbera připouští, že město platí zásadní podíl na energiích, není ale stoprocentní. „Další peníze dáváme my například ze vstupného. Platíme mimo jiné také mzdové náklady na pracovníky v areálu,“ podotkl Jezbera a zmínil i dotace ministerstva školství.

Úspory jsou podle Jezbery na bazénu možné, záleží však na vstupních investicích. „Například lze ušetřit na topení, ale bude třeba vyměnit stará okna, kterými uniká teplo ven,“ vysvětlil.

Radnice už mluví o sjednocení podmínek pro různá sportovní odvětví ve městě léta, žádný z radních pro sport ale problém zatím nevyřešil. Rozdílné je kupříkladu nájemné, které město vybírá. Například fotbalisté platí za stadion a areál ve Štruncových sadech včetně hřiště v Luční ulici městu 750 tisíc korun ročně, ostatní sportovní kluby ve městě včetně hokejistů na zimním stadionu posílají 66 tisíc korun ročně.

Kolik platí město ročně za provoz sportovišť

Fotbalový stadion ve Štruncových sadech 17,4 milionu korun
Zimní stadion (ČEZ Arena) 15,8 milionu korun
Plavecký bazén Slovany 21 milionů korun
Hokejbalová hala 1,8 milionu korun
Městská sportovní hala TJ Lokomotiva 6,1 milionu korun

Kolik platí městu sportovní kluby

- Štruncovy sady (část nebytových prostor, sportoviště), Luční ulice (celý areál) – FCV, a. s. 750 tis. Kč/rok bez DPH
- hokejbalová hala (celý areál)
– TJ HBC Škoda Plzeň 66 tis. Kč/rok bez DPH
- plavecký bazén (celý areál)
– PK Slávia VŠ Plzeň 66 tis. Kč/rok bez DPH
- sportovní hala (celý areál)
– TJ Lokomotiva Plzeň 66 tis. Kč/rok bez DPH
- zimní stadion (celý areál)
– Hockey Club Plzeň 66 tis. Kč/rok bez DPH