Ten v úvodním proslovu vyjádřil radost, nad tím, že město může právě prostřednictvím těchto cen vyjádřit poděkování osobnostem, které obohacují město.

Zároveň u příležitosti dne, kdy začal pád komunistického režimu připomněl doby bývalé a citoval jak Václava Havla, tak George Orwella. „Jsem přesvědčen, že se civilizace nedá budovat na strach a že bez svobody není prosperita možná. Svobodný inženýr bude vymýšlet lepší věci, než inženýr, který má strach," řekl primátor.

Historickou pečeť města z jeho rukou převzal ředitel Západočeského muzea v Plzni František Frýda, odborník světové úrovně v oblasti fyziky plazmatu, tenkých vrstev a plazmových technologií a zároveň profesor Západočeské univerzity v Plzni Jindřich Musil a ředitel Galerie města Plzně Václav Malina.

Cenu města Plzně potom převzal profesor Josef Psutka ze Západočeské univerzity.

Uznávaný odborník na poli umělé inteligence, zejména v oblasti analýzy, syntézy a rozpoznávání mluvené řeči počítačem se například podílel na automatickém zpracování výpovědí svědků holocaustu a rozpoznávání řeči při komunikaci starších lidí s počítačem. Podílí se i na zpřístupňování živých pořadů České televize neslyšícím za pomocí skrytých titulků.

„Nejpodstatnější asi je, že jsem zvolil cestu rychlého využití technických poznatků v praxi. Teoretické poznatky někdy leží v časopisech a nikdo je nevyužívá," řekl Josef Psutka, jehož tým kombinuje práci teoretiků a praktiků.

„Byl jsem osloven školitelem, jestli bych nechtěl tento konkrétní problém řešit a od té doby ho řeším až do teď. Tenkrát to bylo na lokální úrovni, zatímco dnes si naší práce všímá už i svět," řekl Josef Psutka o tom, jak se ke své práci dostal.

Cena města Plzně je určena k ocenění vědců nebo vědeckých kolektivů nebo za umělecké dílo spojené s Plzní. O jejím udělení rozhoduje zastupitelstvo.