„Uvažujeme o zlevnění pronájmů. Zjistili jsme, že v jiných městech platí obchodníci méně, například v Hradci Králové jen symbolickou korunu za metr,“ uvedl starosta centrální městské části Jiří Strobach (ODS). V Plzni jsou podmínky tvrdší – za třicet čtverečních metrů plochy, což je průměrná velikost předzahrádky, zaplatí obchodník obvodu za sezonu (duben – září) ročně 81 tisíc korun.

Podle majitelky kavárny Beruška v Dřevěné ulici Marty Strejcové je nutné připočítat k nákladům za venkovní sezení například i mzdu dalšího personálu. „Přesto bychom o předzahrádku stáli. Uvidíme, jaké podmínky město nabídne,“ řekla Strejcová.

Podle průzkumu, který nechal nedávno udělat Útvar koncepce a rozvoje, si Plzeňané přejí v centru víc zeleně, právě předzahrádky s občerstvením, lavičky a také méně obtěžujících osob. Na prvních místech se objevily rovněž připomínky související s omezením automobilového provozu a parkování v historickém jádru města.

O vytěsnění aut z náměstí a okolních ulic se mluví v Plzni dlouho, konkrétní rozhodnutí ale nikdy nepadlo. Podle technického náměstka Petra Runda (ODS) bude důležité červencové otevření parkovacího domu Rychtářka, které by mělo odstartovat změny v systému a hlavně dát alternativu k stání v ulicích. „Pak můžeme začít s debatami o dopravních opatřeních,“ podotkl Rund. V příštím roce se má začít s rekonstrukcí a přeměnou Riegrovy ulice na pěší zónu. Další tepny, které chce město zrekonstruovat, jsou Sedláčkova, Veleslavínova, Dominikánská a Perlová. „Namísto asfaltu tam budou kostky a plzeňská dlažba,“ potvrdil Rund.

Podle primátora Martina Baxy (ODS) by se mohla objevit v centru města také další umělecká díla. „Chtěli bychom vypsat soutěž a na některá vhodná vytypovaná místa umístit například sochy,“ řekl Baxa s tím, že projekt souvisí s titulem EHMK 2015.

Plzeňané v anketě uváděli také přání mít na náměstí víc zeleně, nebo dokonce stromy. Proti tomu se však postavili památkáři, kteří argumentují tím, že na náměstí Republiky historicky nikdy nebyly.

Kolik dnes stojí venkovní sezení

Průměrná velikost předzahrádky je 30 čtverečních metrů.
Třetí obvod vybírá za pronájem 15 Kč za čtvereční metr, tedy celkem 450 Kč každý den.
Za sezonu od dubna do září zaplatí obchodník 81 tisíc korun.