Jednou z podmínek, aby zařízení mohlo získat certifikát bezpečného klubu, bude přidělování barevných pásků, které jasně označí dospělé a mladistvé návštěvníky, o dalších se teprve jedná.

Barevné pásky používají už v klubu Star. „Přistoupili jsme k nim loni v zimě po několika zátazích policie. Když jsme novinku zavedli, byl poměr návštěvníků 50 na 50, po půl roce už byl 70 ku 30 ve prospěch dospělých. Někteří mladiství odešli do jiných klubů, částečně nám klesl také zisk,“ přiznává provozovatel klubu Star Petr Nový.

Průkopníka mezi kluby ale zatím město nepodporuje. „Uvítali bychom, kdyby nás město podpořilo formou propagace na svých letácích a proplácelo nám nákup barevných pásků,“ navrhuje Nový, který také na určování pravidel pro obdržení certifikátu spolupracuje.

„Propagace podobně zaměřených klubů je reálná, je možné o tom jednat. Finanční kompenzace ale nepřipadá v úvahu,“ upozorňuje náměstek primátora Karel Paleček, který má na starosti prevenci kriminality ve městě. Padá tím varianta dotování nealkoholických nápojů, jež jsou většinou dražší než pivo.

Další formou připomenutí, že nenalévat mladistvým se nevyplácí, je podle Palečka represe. „Pochopitelně že kluby, které nedodržují zákazy, musí počítat s častějšími zátahy policie,“ varuje.

Městští strážnici loni prohlédli 60 klubů, barů a heren. Za nalévávání alkoholu mladistvým uložili pokuty ve výši 20 tisíc korun. „V letošním roce počítáme se stejným rozsahem kontrol,“ hlásí tisková mluvčí městské policie Jana Pužmanová.

Předchůdce Karla Palečka a nynější technický náměstek primátora Petr Rund uvažoval o širší podpoře projektu. „Chtěl jsem, aby akce pořádané městem byly přednostně umisťovány právě do klubů s certifikátem. Nyní je ale na mém nástupci, jak se k nápadu postaví,“ konstatuje Rund.