Město ale přijde i o činžák na Americké 33. Musí ho směnit za pozemky na Borských polích a ještě doplatit soukromému majiteli zhruba 16 milionů korun. Jeho parcely na Borských polích totiž potřebuje kvůli výstavbě tramvajové trati. „Žádnou jinou transakci než směnu za činžák na Americké 33 vlastník pozemků nepřipouští, chce jen tento dům,“ přiznal radní města pro nakládání s městským majetkem Vladimír Tichý (ODS).

Jde o dům s někdejší prodejnou ratanového nábytku, dalším obchodem a byty v patrech. Městu prostory vynáší na nájmu více než 370 tisíc korun ročně. Podle Tichého má zájemce o činžák k domu osobní vztah, protože jej kdysi spoluvlastnil s městem, ale v soudním sporu s radnicí o podíl přišel.

Město se nedávno zbavilo i činžáku s rybárnou a řadou bytů na rohu Goethovy a Americké třídy. Zastupitelé už v říjnu rozhodli, že městský dům smění s majitelem pozemků a jedné budovy v Kaplířově ulici a dalších pozemků v Křimicích, které jsou pro město stěžejní. Pozemky na Borech totiž město potřebovalo vykoupit pro stavbu nové tramvajové trati na Borská pole a půdu v Křimicích zase pro západní okruh.

„Majitel požadoval právě dům u Mrakodrapu,“ potvrdil Tichý. Zastupitelstvo mu jej odkleplo i přesto, že budova nebyla v seznamu objektů určených pro směnu ani odprodej, a souhlasilo s tím, že nový vlastník doplatí radnici 20 milionů korun jako rozdíl mezi hodnotou pozemků a činžáku.

Rozprodávání domů kritizuje opozice z ČSSD. Například zastupitel a náměstek hejtmanky Milan Chovanec poukazuje na to, že vlivem krize klesly ceny nemovitostí asi o 30 procent, a tak není právě vhodná doba pro jejich prodej.

Podle ekonomického náměstka Vladimíra Duchka (Pravá volba) jde ale o majetek, který město nutně nepotřebuje a nepovažuje jej za strategický.