Program odstartuje 17. ledna 2015 a každý měsíc nabídne velkou akci ve veřejném prostoru. „V lednu vystoupí například světoznámý švýcarský provazochodec David Dimitri, v únoru se lidé vydají na festival světla, v březnu pak na otevření kulturního centra v bývalém pivovaru Světovar," říká Forman. V dubnu se otevřou plzeňské tovární areály při akci Továrny představivosti a v květnu se Plzeň stane dějištěm oslav 70. výročí konce války.

Na jaře a v létě se kultura ještě více ukáže v ulicích. Velkou pozornost chtějí pořadatelé věnovat významným osobnostem spojeným s městem. Dílo Jiřího Trnky přiblíží výstava inspirovaná slavnou Zahradou. Západočeská galerie představí díla slavných umělců mnichovské secese a průkopníky avantgardy ze skupiny Der Blaue Reiter a z Nového Zélandu poprvé do Evropy přiveze sbírku maorských portrétů plzeňského rodáka Bohumíra Lindauera.

Západočeské muzeum připomene odkaz proslulého designéra Ladislava Sutnara, zpřístupněny budou unikátní bytové interiéry architekta Adolfa Loose. Naplánovaný je i hudební program, jména protagonistů zveřejní pořadatelé v příštím roce.
Rozpočet projektu je 420 milionů korun, podílejí se na něm město Plzeň, ministerstvo kultury, Evropská unie a Plzeňský kraj. „Ještě máme prostor pro spolupráci s privátním sektorem a počítáme s příjmy ze vstupného," říká nový ředitel pořádající obecně prospěšné společnosti Plzeň 2015 Jiří Suchánek. Je již pátým ředitelem projektu Plzně jako města kultury, funkce se po vítězství v uzavřeném výběrovém řízení ujal v polovině listopadu. Chce mimo jiné do projektu maximálně zapojit místní komunitu a kulturní scénu.

Společnost Plzeň 2015 sídlí ve vodárenské věži v Pražské ulici, prostor pro své kulturní počiny dostane v objektu Pekla, může využívat také nově zrekonstruované prostory v přízemí radnice. Na Světovaru se rozbíhá stavba kulturní továrny 4x4 Cultural Factory, staví se divadlo. 

EHMK Plzeň 2015

Rozpočet projektu Evropské hlavní město kultury 2015 je 420 milionů korun, podílejí se na něm město Plzeň, ministerstvo kultury ČR, Evropská unie a Plzeňský kraj.