Dnes budou radní schvalovat nové organizační schéma úřadu, které v rámci tzv. optimalizace úřadu navrhla po provedení auditu v kancelářích firma Delloitte. Podle ředitele projektu optimalizace a radního Karla Palečka (ODS) však nebude městská rada posuzovat výpovědi jednotlivců, ale měla by schválit nově vypracovaného organizačního pavouka a přesuny v úředním kolosu. „O tom, kdo konkrétně ze systému vypadne, budou rozhodovat šéfové jednotlivých úseků,“ proholásil Paleček.

Úřad by měl po reorganizaci výrazně zeštíhlet a být vlídnější ke svým klientům. Například veškerá činnost související s výkonem státní správy má být soustředěna pod jeden nově vzniklý úřad. Na dvě části se má například rozdělit současný sociální odbor magistrátu, kde se rovněž striktně oddělí výkon státní správy a samosprávy. „Oddělí se vyplácení státních dávek a náhradní rodinná péče,“ vysvětlil Paleček.

Do roka má definitivně skončit Esprit, také Plzeňská hvězdárna a planetárium už zřejmě nebude městskou příspěvkovou organizací. Už v minulém týdnu radní schválili vznik nového magistrátního odboru bezpečnosti, který zaměstná asi sedm lidí.

Provedením optimalizace hodlá radnice ušetřit ročně zhruba 230 milionů korun. Provoz magistrátu a jeho příspěvkových organizací nyní každoročně vykazuje náklady kolem 1,6 miliardy korun s přibližně dvěma tisíci zaměstnanci. Personální a procesní adity čekají také úředníky Krajského úřadu a městské obvody.