Zřídit nouzové ubytování bylo nutné neprodleně, a tos kapacitou 50 míst. „Když obec náhodou nemá k dispozici přímo 50 míst, tak jí kraj tolik osob k nouzovému ubytování samozřejmě poslat nemůže a nepošle. Rozdělí si tyto osoby s okolními obcemi,“ uvedla mluvčí Plzeňského kraje Eva Mertlová.

V Klatovech bylo ubytování vybudováno v tělocvičně na Vodojemu, kde v první vlně přišly čtyři desítky uprchlíků, především maminek s dětmi. Nyní už tam ale není nikdo.

„Podařilo se všem zajistit jiné ubytování. Nyní je místo připravené, pokud by sem opět někdo přišel,“ řekl za krizový štáb města Petr Ruhsam.

Nové dva druhy hadů má plzeňská ZOO. Ve specializované expozici Království jedu jsou k vidění zmije malooká a křovinář černohlavý. Kromě těchto novinek je k vidění dalších zhruba 20 druhů plazů. Na některé se můžete podívat v naší fotogalerii.
Zoo v Plzni má v Království jedu nové hady, podívejte se na fotky

Stejně prázdno je i v Sušici, kde bylo nouzové ubytování zřízeno ve sportovní hale. „Vše jsme nachystali, nocování, stravování, základní hygienické balíčky, sehnali jsme dobrovolníky, kteří by tam na vše dohlíželi, ale nikoho tady zatím nemáme,“ sdělil starosta Sušice Petr Mottl.

Připraveni jsou i v Horažďovicích, kde byla k vytvoření nouzového ubytování využita tělocvična ZŠ Blatenská. Ale ani tam zatím nikoho k ubytování nemají.

Krajským asistenčním centrem pomoci Ukrajině v Plzni prošlo zhruba 14 tisíc lidí. „Kapacity v Plzeňském kraji jsou v tuto chvíli dostačující. Kraj převzal a provozuje například ubytovnu v Čechově ulici v Plzni, kde je kapacita 247 míst a nyní je zaplněna zhruba z poloviny,“ řekl hejtman s tím, že kraj se snaží využívat především ubytování z kapacit státu, měst a obcí.