Mnohá města a obce v kraji v období veder a sucha šetří vodou a omezují zalévání. Některá města kvůli úsporám vody dokonce mění skladbu rostlin v parcích a sázejí takovou zeleň, kterou není potřeba často zalévat.

Například v Tachově zalévají jen to nejnutnější a také zavedli úsporný režim. „Zaléváme pouze květinové záhony a květiny v kontejnerech. Trávníky kvůli úspoře nezavlažujeme,“ sdělil starosta Tachova Ladislav Macák. „Dříve zde padl takový nápad, že se v okrajových částech města nebude sekat, aby se v trávnících udržela alespoň nějaká voda. Na to ale obyvatelé reagovali tím, že mají strach z klíšťat, a žádali, abychom trávu sekali,“ podotkl Macák. K zalévání květin používají v Tachově pitnou vodu. „Abychom mohli využívat vodu z řeky, musíme mít povolení od Povodí Vltavy. O to budeme v nejbližší době žádat,“ uzavřel starosta.

TRÁVNÍKY NEZAVLAŽUJÍ

V Nepomuku na jižním Plzeňsku v rámci úspor trávníky nezavlažují, vodou udržují pouze květiny v centru města. „Používáme vodu z požární nádrže, do konce července máme od životního prostřední zakázáno zalévat pitnou vodou,“ sdělil starosta Nepomuku Jiří Švec.

Při obnově Parku osvobození v Plasích na severním Plzeňsku dokonce vysadili rostliny, které nejsou tak náchylné na horko a nemusejí se tak často zalévat. „Už při projektování jsme po zkušenostech z předchozích let počítali se suchem, proto jsme do parku pořídili speciální dřeviny,“ řekl starosta Plas Zdeněk Hanzlíček. „Pitnou vodou v žádném případě nezaléváme, využíváme vodu užitkovou,“ dodal Hanzlíček.

V Sušici využívají k zalévání vodu z řeky Otavy. „U nás trávníky nezavlažujeme, zaléváme pouze květinovou výzdobu, protože zakoupení květin je finančně náročné, a tak si nemůžeme dovolit nechat je uschnout,“ upozornil sušický tajemník Petr Novák.

Naopak v centru Plzně se vodou nešetří. „Čím větší sucho, tím víc zaléváme. Ve všech trávnících v sadech v centru jsou nainstalovány zavlažovací systémy, přičemž používáme vodu z řeky,“ informovala Lucie Levá ze Správy veřejného statku města Plzně. „Střed Plzně musí město reprezentovat, tady se vodou šetřit nemůže. Na okrajích města se ale zalévání příliš neřeší,“ uzavřela Levá. Podle ní se sadba suchu odolných rostlin dostává do povědomí a v budoucnu by se tyto rostliny mohly v plzeňských parcích objevit.