Rozsvícení čtrnáctimetrové jedle ojíněné z Třemošné, která letos stojí na náměstí Republiky v Plzni, se uskuteční jako tradičně první adventní neděli, a to v 18 hodin. Od roku 1992 je na náměstí usazena pátá jedle a teprve druhá jedle ojíněná.

„Mám radost, že náměstí Republiky letos ozdobí jedle, která čtyřicet let rostla na nedaleké zahradě manželů Kolečkových. Děkuji majitelům za to, že strom Plzni nabídli, a věřím, že se všem Plzeňanům společně s jeho výzdobou bude líbit,“ řekl primátor Plzně Roman Zarzycký.

Pozor na omezení

Zahájení adventu si však v centru města vyžádá dopravní omezení. Od 15 do 19 hodin budou v neděli uzavřeny ulice Dřevěná, Františkánská, Prešovská, Dominikánská, Pražská, B. Smetany a Kopeckého sady. Autobusy MHD pojedou přes sady Pětatřicátníků, zastávka O. Beníškové nebude obsluhována. Na náměstí pojedou jen tramvaje č. 1 a 2.

Plovoucí vánoční strom na Borské přehradě.
Za plovoucím stromem můžete na přehradu vyrazit v lampionovém průvodu

Ve čtvrtek 1. prosince se již podruhé rozsvítí strom na hladině Borské přehrady v Plzni. Jako ponton pro konstrukci stromku poslouží staré molo, které bylo v minulosti využíváno u půjčovny loděk. „Strom bude, stejně jako v loňském roce, ozdobený osmi metry světelného řetězu, girlandami a světelnými hvězdami,“ popsal místostarosta třetího městského obvodu Pavel Šrámek. Samotnému rozsvícení, které je naplánováno na 18.30, bude předcházet dětský průvod s lampiony. Pro zájemce je sraz v 16.45 hodin v Borském parku u laviček naproti hotelové škole, na Výsluní na křižovatce Zářijové a Červencové ulice u nástěnky, na Valše u kruhového objezdu v Dobřanské ulici a v 17.00 hodin v Liticích u hasičské zbrojnice. Cíl je v areálu Škodalandu, kde bude prodej drobného vánočního zboží, čtyři stanoviště s vánočními tradicemi a fotokoutek.

Klatovy už v pátek

Příprava vánočního stromu a betlému na náměstí v Klatovech.Vánoční strom v Klatovech.Zdroj: Deník/Daniela LoudováVánoční stromy rozsvítí i jiná města v kraji. Už od pátku 25. listopadu bude zářit vánoční strom v Klatovech. V 17.45 hodin tam zazpívá pěvecký sbor Sedmikrásky ze ZUŠ Klatovy. V 18 hodin promluví starosta a za doprovodu zvonečků se rozsvítí strom. V Domažlicích se rozzáří vánoční strom o den později, v sobotu 26. listopadu. Tam program začne v 16 hodin. V neděli se na rozsvícení vánočního stromu mohou těšit také v Horažďovicích, kde bude program navíc doplněn o vánoční laser show a chybět nebude hudební vystoupení Volného sdružení horažďovických zpěváků a muzikantů.

Vánoční strom v Rokycanech rozsvítí v sobotu v 17 hodin. Předcházet tomu bude divadlo pro děti, vystoupení farního sboru nebo koncert Báry Zemanové. V neděli 27. listopadu rozsvítí vánoční strom v Tachově. Program na tamějším náměstí začne již v 15.30 vystoupením žesťového souboru Základní umělecké školy v Tachově. „Dále se představí zájmové soubory Domova dětí a mládeže Mraveniště, folklorní soubor Tachovský kolowrátek. Strom se rozsvítí v 17 hodin,“ popsala Petra Maroszová z tachovského infocentra.

Petr Rezek
Advent v Klatovech zahájí zpěvák Petr Rezek

Vlastními ozdobami si budou moci lidé během nedělního odpoledne ozdobit smrk stojící na Masarykově náměstí ve Stříbře. „Od 15 hodin zahraje kapela The Dixie Hot Licks, zazpívá pěvecký sbor ze ZŠ Mánesova, připravena bude výtvarná dílnička pro děti, Ježíškova pošta, prodej předvánočních výrobků a teplých nápojů. Samotné rozsvícení se uskuteční v 17 hodin,“ informoval vedoucí stříbrského kulturního střediska David Blažek.