„Nic nového nechystáme, musíme šetřit. Takže pouze necháme opravit starou výzdobu,“ říká například první muž Přeštic Petr Fornouz. To samé říká i starosta Třemošné Jaromír Zeithaml, který rozsvícení několika ulic navíc na letošní Vánoce chystal. „Daňové příjmy ale nejsou takové, takže vše zůstane při starém. Snad to vyjde příští rok,“ uvedl Zeithaml. Plzeň dokonce letos na vánoční výzdobu vydá o 600 až 700 tisíc korun méně než loni, tedy něco kolem čtvrt druhého milionu korun.

Pouhá údržba a výměna vadných žárovek velkých svíticích řetězů letos čeká například i Kralovice, Nýřany, Stod či Blovice. Podle názoru starostů těchto měst je stávající výzdoba hezká a dostatečná, a není tak třeba utrácet peníze za její rozšíření.

V Dobřanech a v Plasích se letos nové prvky také kupovat nebudou, a to především s ohledem na rekonstrukci centra obou měst. „Sice jsme se domluvili, že každý rok něco přikoupíme, ale letos by to nemělo moc smysl. Necháme to na příští rok, až tu bude centrum města dodělané a bude tu i nové veřejné osvětlení,“ plánuje starosta Plas Miloslav Hurt.

Z větších měst na Plzeňsku tak novou výzdobu pořídí zřejmě jen Nepomuk, kde už polovina ozdob nesvítí. Město do nové výzdoby investuje podle odhadů starosty Jiřího Maška asi dvě stě tisíc korun. O jaké ozdoby se ale bude jednat, nechtěl zatím starosta prozradit. Prý se máme nechat překvapit a podívat na jejich rozsvícení o svátku svatého Mikuláše.

S rozsvěcením zřejmě nebudou na rozdíl od supermarketů spěchat ani ostatní města. Počkají většinou až na začátek adventu a vypínač stisknou při vánočním zpívání.