Jejím cílem je zabránit rušení stavebních úřadů a matrik a dalšímu odebírání kompetencí obcím.
Zrušení výkonu státní správy na obcích I. a II. stupně navrhuje Ministerstvo vnitra. Zahrnuje zrušení stavebních úřadů a matrik, odebrání agend řešení přestupků proti občanskému soužití, vydávání rozhodnutí o předepsání finančních odvodů za odnětí zemědělské půdy ze zemědělského půdního fondu, rybářských lístků a další.
K výzvě Svazu měst a obcí ČR (SMO) se připojilo 500 úřadů z celé republiky i Plzeňska.
Například kdyby mělo dojít ke zrušení stavebního či matričního úřadu v Manětíně, znamenalo by to pro obyvatele z Bezvěrova, kteří nyní jezdí právě tam, namísto 16kilo-metrové trasy, kterou autem urazí zhruba za 20 minut, téměř 40 kilometrů dlouhou a třičtvrtěhodinovou cestu do Kralovic. A to ještě v případě, že mají vlastní vůz a nejsou odkázáni na autobus. „Ono to z Prahy vypadá úplně jinak," upozorňuje manětínský starosta Josef Gilbert Matuška. „V Praze jezdí tramvaj jednou za tři minuty, tady jezdí autobusy často i jedenkrát denně. Oblast, kterou náš úřad spravuje, není sice příliš zalidněná, ale zase je velká rozlohou. Nedovedu si představit, jak komplikované by pro spoustu lidí dojíždění do Kralovic bylo," vysvětluje Matuška, proč se město k výzvě připojilo.
Prakticky stejné věci trápí i Spálené Poříčí, které je podle starosty Pavla Čížka přirozeným spádovým městem. „Kdybychom přišli o stavební úřad a o matriku, zbyla by nám asi jen stavební komise. Lidé by museli jezdit do Blovic a autobusové spojení není ideální," tvrdí starosta.
Spálené Poříčí se v podobných výzvách angažuje pravidelně. „Každá akce, která pomůže zastavit oddalování úřadů od lidí, je dobrá," konstatuje Čížek.
SMO na důsledky těchto změn opakovaně upozorňuje. „Chápeme, že stát hledá možnosti, jak ušetřit, je ale nepřípustné, aby se tak dělo na úkor občanů," řekl po předání výzvy předseda Dan Jiránek.
Co stojí ve výzvě
Úřady zásadně nesouhlasí a odmítají direktivní odnětí většiny kompetencí v přenesené působnosti pro obce I. a II. stupně.