„Probudili se o týden dřív, než obvykle, ale je to proto, že šli i o týden dříve na podzim spát. Teplé počasí na to vliv nemělo. Ale mám informace z jiných zoologických zahrad, že tam jim tohle teplo medvědy probudilo,“ říká Bronislav Ludín, ošetřovatel plzeňských medvědů.

Medvěd hnědý, kterého chovají v plzeňské zoo, je asi z devadesáti procent býložravec, takže dostává hlavně zeleninu a ovoce. Zbytek jejich jídelníčku tvoří ryby nebo kuřata. Pokud jim chtějí ošetřovatelé stravu zpestřit, nabídnou jim kořenovou zeleninou nebo ořechy.

Zdroj: Deník/Pavel Bouda

„Medvědi jsou chytrá a mazaná zvířata a pamatují si lidi. Ale když se k nim člověk chová s respektem, úctou a láskou, tak mu to opětují,“ doplňuje ošetřovatel.

Málokdo ale ví, že plzeňští medvědi pocházejí z rumunských Karpat. V minulosti se jich tu prostřídalo devět a až na jednoho to bylo osm příbuzných.

Laserová show vzdává hold velikánům české hudby Bedřichu Smetanovi a Antonínu Dvořákovi.
Velkolepá laserová show zahájila Blik Blik. Podívejte se na ní na videu

„Byli totiž odchyceni v rumunských horách a v roce 1976 je poslal na budějovické výstaviště tehdejší rumunský diktátor Nicolae Ceaușescu. A my tu máme jejich potomky,“ prozrazuje původ medvědů mluvčí zoo Martin Vobruba tím, že v příštím týdnu budou Miky, Eliška a Honzík k vidění venku jen od zhruba osmi hodin ráno do půl páté odpoledne. V celodenním režimu je pak bude možné vidět ve výběhu za dva až tři týdny.