„Odteď budou ošetřovatelé medvědy krmit víc než jindy, aby měli hodně tuku a dobře přezimovali. Opravdu spát chodí přibližně začátkem prosince,“ poučil návštěvníky Tomáš Růžek, který tzv. uspávání moderoval. Zároveň prověřil znalosti dětí i jejich doprovodu, když zjišťoval, zda mají medvědi opravdu rádi med nebo kde tráví zimu. „V brdlohu!“ odpověděl mu okamžitě malý soutěžící, za což si vysloužil kromě potlesku i knihu o plzeňské zoo.

Zcela výjimečně bylo také dovoleno medvědy krmit, čehož využívaly hlavně děti. „Mám doma dva plyšový medvědy v postýlce, černýho a bílýho,“ svěřil se čtyřletý Šimon Louda, který hned dodal, že medvědi patří mezi jeho nejoblíbenější zvířata.

Částí zoo také vedla Svatováclavská naučná stezka, která prověřila znalosti i dospělých. Co má velbloud v hrbu? Vodu, svalovou hmotu nebo tuk? A co hrošík liberijský, je to poddruh hrocha obojživelného? Otázky se však týkaly i nových expozic – kdy se začaly budovat africké a asijské expozice nebo kdy byly poprvé otevřeny pro veřejnost.

„Překvapilo mě, že lidé mají odpovědi většinou správně, nachytají se často jen u hrošíka,“ přiznala Magdaléna Šilhánková, která měla vyhodnocení stezky na starosti. A jak tedy zní správná odpověď? „Hrošík liberijský není malý hroch! Je to zcela samostatný druh,“ vysvětluje Magdaléna častý omyl.