„Kvůli propadu příjmů se letos porcování medvěda nekoná. 200 milionů si necháme jako rezervu, kterou propad pokryjeme,“ potvrdil primátor Pavel Rödl (ODS). Podle něj se najdou peníze na jedinou věc, a to projektovou přípravu nového depa Plzeňských městských dopravních podniků v Zátiší, které je nutné řešit urychleně. Primátor připustil, že šetření a schování loňského přebytku na horší časy není jediným opatřením, ke kterému bude muset radnice v letošním roce přistoupit. „Pravděpodobně se budeme k rozpočtu ještě několikrát vracet a škrtat v něm,“ prohlásil Rödl.

Ekonomický náměstek primátora Vladimír Duchek (Pravá volba) potvrdil, že vloni městu připadly z vybraných daní asi tři miliardy korun, letos to má být podle odhadů zhruba o 220 milionů korun méně. O tolik peněz přijde městská kasa poté, co na podniky dopadly špatné časy, zastavují výrobu a propouštějí zaměstnance.

Vloni město poslalo z přebytku hospodaření například 44 milionů korun do měnírny proudu pro tramvaje jezdící do Bolevce, deset milionů dostala příprava stavby psího útulku a 16,5 milionů korun poskytla radnice na výstavbu víceúčelové tělocvičny při 31. ZŠ na Lochotíně.

Zastupitel za opoziční ČSSD Jiří Bis letošní spořivé kroky vedení města kritizuje. „Město by spíš mělo vyvíjet aktivity, víc stavět a tím rozhýbat poptávku. Pokud začne stahovat projekty, krizi spíše prohloubí,“ míní Bis. Tvrdí, že město krizí zakrývá to, že nemá projekty k zahájení připravené. „Mohlo by se začít s výstavbou parkovacích domů a pokročit k západnímu okruhu,“ vypočítává Bis.