Dvoutýdenní vzdělávací kurz, jediný svého druhu v České republice, jim umožňuje nácviku chirurgických technik používaných v humánní medicíně. Cílem je předat medikům co nejvíce praktických zkušeností, které se jim budou hodit na operačních sálech. Místo lidských těl však řežou do prasečích. Velký důraz se klade na etický aspekt experimentálních chirurgických procesů. Dbá se zejména na to, aby byl použit co nejmenší počet zvířat.

„V Biomedicínském centru fakulty je letos 33 studentů z devatenácti univerzit patnácti různých zemí,“ řekl vedoucí letní školy Václav Liška z Biomedicínského centra a Chirurgické kliniky LF UK a Fakultní nemocnice v Plzni. Komunikačním jazykem je angličtina a na školu se mohou hlásit studenti medicíny od třetích ročníků výše. Letos jsou tu účastníci z Belgie, USA, Španělska nebo Austrálie. „Počet přihlášených několikanásobně převyšoval naše možnosti,“ dodal Liška.

„Přijela jsem ze Spojených států studovat medicínu do Prahy, už jsem tu třetím rokem a tahle letní škola je jedinečnou možností, jak získat mnoho praktických zkušeností,“ řekla Vivien Caroline Hollman. Pro účastníky je připravený i oddechový program, prohlídka plzeňského pivovaru nebo vodácký výlet na Berounku . V závěru kurzu obdrží absolventi certifikáty při slavnostním zakončení.