Mažoretce Kristýně Janové se to podařilo. Na národním šampionátu v Klatovech v kategorii sólo vybojovala postup do finále, které se konalo před deseti dny v Ronově nad Doubravou. Kristýnka zde získala titul druhého vicemistra České republiky v disciplíně sólo – klasická mažoretka, kategorie děti.

„Byla jsem moc šťastná, že se mi závod povedl. Medaili jsem si hrozně přála. Začala jsem brečet štěstím a nešlo to zastavit," líčí své bezprostřední pocity po vítězství prvňačka Kristýnka. „Z bronzové medaile máme velikou radost, vůbec jsme to nečekali. Rozhodnutí, že dcerka zkusí svoji první soutěž, padlo totiž až těsně po Vánocích, takže na trénink zbývaly pouhé čtyři měsíce," vypráví Kateřina, maminka malé sportovkyně. Trénink skupiny plzeňských Maršálek probíhá jednou týdně, na sólové závody chodila Kristýnka do tělocvičny ještě další dva dny v týdnu. „A cvičíme i doma. Bez toho by se takový úspěch nedostavil. Házíme si s hůlkami, procvičujeme přehazování přes ruce, trénujeme dané skladby s hudbou. Dá se říct, že dcera doma od rána do večera pochoduje s hůlkou," usmívá se maminka.

Úspěch malé mažoretky je o to cennější, že její soupeřky byly o dva roky starší. Na finále byla tou nejmladší soutěžící. „Kristýnka má talent od přírody, trénuje se s ní velice dobře. Má cit pro rytmus, všechno slyší, s hůlkou jí to jde výborně. Dobře rozumí každému pokynu," chválí svoji svěřenkyni trenérka mažoretek Michaela Žiláková. „Ještě čtrnáct dní před závodem v Klatovech nezvládala obtížnou otočku. Když ji pak před porotou ukázkově vyšvihla, neudržela jsem slzy," vzpomíná na první krok k medaili Janová. Za ohromným úspěchem stojí kromě pečlivé přípravy také velké starosti rodičů. Život rodiny je neustálé ježdění – na tréninky, na vystoupení. „Je to časově náročné, ale když něco milujete, čas ani peníze nehrají roli. Pro mažoretky prostě žijeme. Těší nás úspěch nejen dcery, ale i celého týmu," konstatuje Kateřina Janová.