Angličtina je nejčastějším volitelným předmětem, z kterého letos skládají plzeňští středoškoláci maturitu. Vyplývá to z ankety mezi studenty a pedagogy, kteří se včera setkali u prvních letošních maturitních zkoušek. Ty v Plzni v následujících týdnech absolvují stovky studentů na desítkách škol.

„Studenti jsou velmi dobře připraveni. Zatím jsme nikoho nezklamali,“ říká ředitelka plzeňské obchodní akademie Dagmar Bušková. Potvrzuje, že největší zájem je o složení jazykové zkoušky z anglického jazyka. „Je to světová řeč, která má univerzální použití a navíc je uplatnitelná při komunikaci s moderními technologiemi, vysvětluje ředitelka, na jejíž škole složí letos zkoušku 46 studentů.

Nejvíce studentů v maturitních ročnících má VOŠ a SPŠ elektrotechnická v Plzni. „Letos maturuje 276 studentů,“ říká ředitel školy Vladimír Šípek. Studenti zde skládají povinnou zkoušku z českého jazyka, praktickou zkoušku a zkoušku z odborného předmětu. „U volby jazyka jednoznačně převládá angličtina,“ dodává ředitel.

Během následujících dvou týdnů přezkouší 215 studentů i komise na Střední průmyslové škole dopravní v Plzni. „Každý týden vyzkoušíme čtyři třídy,“ uvedl zástupce ředitele školy Jan Šulc. Své důvody pro volbu anglikého jazyka mají i studenti. „Angličtina je určitě mnohem lehčí než matika nebo němčina. Navíc se pak snáze pracuje na počítači,“ říká student strojní průmyslovky Bohumil Štván, kterého maturita čeká příští týden. Na stavební průmyslové škole začnou maturitní zkoušky až příští týden a potrvají do 4. června.

Do poloviny příštího měsíce se o složení zkoušky dospělosti pokusí ve městě odhadem 1500 středoškoláků. Přesné číslo včera školský odbor krajského úřadu neznal.