Na plzeňských středních školách se už rozbíhají ústní zkoušky a odborné části maturit, od poloviny měsíce jsou pak na pořadu písemné zkoušky z povinných předmětů na spádových školách.

„Já dělám kompletní maturitu ze všech předmětů, protože na jaře jsem k ní kvůli matematice nebyl vůbec připuštěný. Takže mě čeká čeština, matika a odborné věci, tedy technologie a praktická zkouška v dílně,“ vysvětluje dosud celkem klidný Jiří Matoušek. Zatím má za sebou první část praktické zkoušky, kterou si připravoval na počítači.

„To bylo zatím v pohodě, nejhorší bude čeština a matika,“ přiznává student strojní průmyslovky na náměstí Míru. Díky tomu, že ´strojárna´ je jednou z pěti plzeňských spádových škol, bude absolvovat písemné zkoušky z neoblíbených předmětů v domovské škole.

Jinak je to na elektroučilišti ve Vejprnické ulici. Jejich studenti, kteří maturitu na jaře nezvládli nebo se k ní vůbec nedostali, se k písemné části povinných předmětů (tedy čeština plus matematika nebo cizí jazyk) dostaví na stavební průmyslovku na Chodském náměstí.

„Vědomostně to pochopitelně nebude mít žádný vliv, psychicky ale může některé studenty rozhodit to, že budou v jiném prostředí, zažijí jiný přístup,“ upozorňuje Jan Beck ze Středního odborného učiliště elektrotechnického v Plzni. Tam dělají opravné maturitní zkoušky zhruba tři desítky studentů z dvou stovek, kteří k nim měly letos nastoupit. „Není rozhodně dobré k podzimní zkoušce přistupovat s pocitem, že vám ji někdo dá zadarmo. Zatím ale musím říct, že se naši studenti připravili celkem dobře. Z patnácti žáků neudělali zkoušku jen tři, to je slušný výsledek,“ hodnotí Beck.

Kromě strojní a stavební průmyslovky přijme v polovině září do svých útrob podzimní maturanty k písemným zkouškám také obchodní akademie, střední odborná škola obchodu a dopravní průmyslovka. „Přijmeme kolem 170 žáků, ti obsadí 13 tříd. Určitě to naruší výuku, bude to pro nás velký zásah,“ přiznává zástupce ředitele dopravní průmyslovky Jan Šulc.

Velkou zátěží pro spádové školy bude také opravování všech materiálů. „Písemné práce budou hodnotit naši učitelé,“ připomíná Jarmila Konopová ze strojní průmyslovky, další spádové školy.

K podzimní maturitní zkoušce mělo nastoupit v celé republice 20 528 studentů. Od 1. do 14. září jsou na programu ústní zkoušky společné části státních maturit a profilové (odborné) zkoušky jednotlivých středních škol. Od 15. do 21. září pak repetenti nastoupí k písemným zkouškám na 198 spádových škol. Opožděné vysvědčení si vyzvednou 26. září a pak mohou v klidu nastoupit na vysokou školu. Na ty se totiž mohou zapsat až do konce měsíce.

Spádové školy v Plzni

- SPŠ strojní a SOŠ prof. Švejcara (spojeno od 1.7.): na písemné zk. přijme: 256 studentů (z ČJ - 105, AJ- 49, MAT- 83, NJ- 16)
- Obchodní akademie Plzeň, nám. TGM
- SOŠ OUUD Plzeň, Nerudova ul.
- SPŠ stavební, Chodské nám.
- SPŠ dopravní, Karlovar. třída
- V Plzni je 26 středních škol