„Hodně dbají na bezpečnost. Pracovník společnosti CERMAT, která státní maturity připravuje, zkontroloval místo, kam bednu uložíme, podepsal jsem protokol a bylo,“ popisuje průběh předání zástupce ředitele Václav Turek, který se po absolvování školení stal školním maturitním komisařem a při ´ostrých´ zkouškách dospělosti bude vyslán na jinou školu, aby tam dohlížel na průběh a poslal následně vyplněné testy do centrály.

Na Gymnáziu Luďka Pika si státní maturitu chtěli vyzkoušet všichni studenti, mnozí dokonce využili možnosti zkusit si kromě povinné češtiny oba předměty (tedy matematiku i cizí jazyk), z nichž si budou muset vybrat jeden. „Přihlaste se všichni, pak je šance, že se systém zbortí, radil jsem studentům od začátku,“ tvrdí ředitel gymnázia Jaromír Kašpar, který o novém systému maturit pochybuje.

Většina zdejších studentů také sáhla po těžší variantě, vedení školy je ale přesvědčeno, že uspějí. „Vzhledem k tomu, že maturity jsou nastavené tak, aby je zvládly všechny druhy středních škol, bylo by smutné, kdyby naši studenti vyhořeli,“ podotýká zástupce Turek.

Zkušební testování znalostí začne už v pondělí, do té doby musí být zadání otázek pod zámkem. „Máme je v trezoru se dvěma zámky. V pondělí bednu rozpečetíme, vyndáme otázky na češtinu a znovu zapečetíme,“ vysvětluje složitý postup Turek. Je totiž nutné bednu zapečetit po každém otevření, aby si nikdo nemohl zjistit otázky na další předmět. Při úniku informací by se teď ještě tolik nestalo, při ostrých zkouškách by však byly znehodnoceny maturity pro celou republiku. Za úmyslné prozrazení navíc hrozí hříšníkovi pokuta až půl milionu korun.

Na facebooku už dlouho objevují názory studentů, kteří ostatní vyzývají k ignoraci zkušebních testů. „Tím si ale nikdo nepomůže. Hlavním důvodem generálky je prověřit systém – rozvoz, zabezpečení, sběr dat a podobně,“ varuje ředitel Kašpar