„Mám hotovou už češtinu a angličtinu,“ řekl Deníku Daniel Lukeš ze 4.A Střední průmyslové školy elektrotechnické v Plzni. Zatímco s výsledkem z angličtiny je spokojený a čeká z ní nejhůře za dva, zkouška z češtiny se mu prý moc nepovedla. „Vytáhl jsem si literaturu, o které jsem toho moc nevěděl, myslím, že dostanu buď za tři nebo za čtyři,“ vidí svoje šance devatenáctiletý student.

Podobně je na tom i Lukáš Muzika, který si stejně jako jeho spolužáci zvolil lehčí verzi státní maturity. „Čeká mě ještě čeština, ale od kamarádů jsem slyšel, že to nebylo těžké, nebojím se toho,“ vyjádřil se Lukáš, který v pondělí skládal zkoušku z odborných předmětů. Zvolil si telekomunikaci a eletrotechnické meření.

Těžší variantu nikdo nechce

Těžší formu státní maturity, která by v budoucnu měla být zvýhodňována při přijímacích zkouškách na vysoké školy, si ale podle třídního učitele 4.A z plzeňské „elektrárny“ Karla Hajžmana nezvolil zatím nikdo. „Nic k omu studenty nenutí. Vysoké školy zatím jasně neřekly, jestli k maturitám budou přihlížet,“ vyjádřil se.

Jeho domněnku potvrdila mluvčí Západočeské univerzity v Plzni Kamila Kvapilová. „Ani jedna z fakult zatím nemá v plánu k výsledkům ze státních maturitních zkoušek v přijímacím řízení přihlížet,“ řekla Deníku. A důvod? „Podmínky příjímacích zkoušek na tento rok jsme vyhlašovali už dlouho dopředu, kdy nebylo ještě jasné, jak to s maturitami dopadne,“ vysvětlila Kvapilová. Do budoucna prý ale univerzita počítá s tím, že bude nutné vytvořit konkrétní specifika, na základě kterých by byli zvýhodnění ti studenti, kteří složí těžší formu státní maturity.

Z celé republiky nyní budou výsledky státní maturity brát v potaz jen tři fakulty – Fakulta informačních technologií na ČVUT, Fakulta informatiky v Brně a Dopravní fakulta v Pardubicích. Podle vyjádření mluvčího CERMATU Petra Habáně vysoké školy opravdu nechtěly letos k maturitám přihlížet z důvodu, že by jejich výsledky dostaly příliš pozdě. „Příští rok už ale chceme dojednat jasná řešení,“ vyjádřil se.

Všichni studenti maturují povinně z českého jazyka, v průběhu školního roku si mohli vybrat druhý předmět, buď matematiku nebo cizí jazyk. K tomu složí zkoušky také z dalších předmětů, záleží na specializaci školy. V červnu pak maturanty čeká písemná část státních maturit podle jednotného zadání. Vysvědčení obdrží úspěšní absolventi 20. června.

Martina Němcová