Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Maturanti bojovali 
s matikou i němčinou

Plzeňsko – Zkoušku dospělosti letos skládá více než 82 tisíc studentů. V maturitních písemkách neuspělo 15,7 procent středoškoláků. Největší problémy měli studenti opět s matematikou, z níž propadlo téměř 24 procent.

19.5.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Milan Říský

 Maturanti také zápasili s němčinou, kterou nezvládlo skoro 20 procent žáků. Nejlépe dopadla gymnázia, nejhůře skončily nástavbové obory. Krajské výsledky se od celorepublikových zásadně neliší.

Na Hotelové škole v Plzni tento rok maturuje celkem 68 žáků. Zatímco v povinném didaktickém testu z českého jazyka se nepoštěstilo šesti z nich, v matematice si zkoušku musí z pěti studentů zopakovat tři. Z cizích jazyků si středoškoláci daleko častěji volili angličtinu, jednalo se o 56 jedinců, z nichž pouze dva neuspěli. Německý jazyk si sice vybralo pouze sedm žáků, ale dva z toho test nezvládli. „Celostátně opět nedopadla dobře matematika. Test jsem viděl a přišel mi poměrně lehký. Myslím, že žáci často nechodí dobře připravení ze základní školy," řekl ředitel školy Miroslav Široký. Zároveň dodal, že někteří raději absolvují pouze jedno zkoušení než tři, jak je tomu v případě cizích jazyků. „To pak může hrát zásadní roli v rozhodování, z čeho maturují. A většinou to pak nedopadne dobře," dodal.

Náročné bylo státní testování i pro žáky Středního odborného učiliště elektrotechnického (SOUE) v Plzni.

Nástavbové obory tady navštěvuje 96 žáků. Ověřováním znalostí z mateřštiny neprošlo 14 jedinců. I když žáky potrápila matematiky, ze 45 jich 16 musí ke zkoušce znovu, největší problémy měli s němčinou. „Ze sedmi jich neuspělo pět. Z dlouhodobého hlediska můžeme říct, že němčinu si vybírají slabší žáci. Osvojit si tento jazyk je těžké a bez větší přípravy to zkrátka nejde zvládnout," uvedla zástupkyně SOUE Jana Hošková.

Výjimkou v plzeňských nástavbových oborech je zatím Střední odborné učiliště stavební. „Dopadli jsme velmi dobře. Češtinu udělali všichni, to znamená devět lidí. Z osmi žáků neuspěl jeden v matematice. Angličtinu si vybral jeden student a zvládl ji úspěšně. Teď ještě záleží na ústní části maturity," konstatoval ředitel školy Miloslav Šteffek.

Lepší výsledky pak zaznamenala vedení středních odborných škol, jako například na plzeňské střední stavební průmyslovce. Test z češtiny nečinil velké potíže ani jednomu z 91 maturantů. Shodně tomu bylo také u cizích jazyků, tedy angličtiny (uspělo všech 10 studentů) a němčiny (uspěli všichni tři studenti). Komplikace opět nastaly u matematiky. Z 78 mladých se dnes dozvědělo 11 špatnou zprávu. „Domnívám se, že se jedná o systémovou chybu, protože se zavádějí nové vzdělávací programy. Na základních školách už se tolik neprobírá například geometrie, na což my pak narážíme. Musíme s žáky doplňovat znalosti, které už by měli mít," řekl zástupce ředitele Petr Kravec, který doplnil, že se stále snižují znalosti, s nimiž deváťáci míří na střední školy.

Nejméně ´propadlíků´ měla už tradičně gymnázia. Po didaktických testech se radovalo všech 87 studentů z Masarykova gymnázia. Zvládli češtinu, matematiku (42), angličtinu (38) nebo němčinu (7). Pět ze středoškoláků dokonce absolvovalo vyšší verzi matematiky. Na výsledky se podle tamější ředitelky Olgy Matějkové v tomto případě ještě čeká. Nezdar zažil na tamějším gymnáziu pouze jeden student, kterému se nepovedla slohová práce z češtiny.

Rovněž na plaském gymnáziu se s neúspěchem potýkal pouze jeden maturant z 23 středoškoláků, a to kvůli matematice. Prověřování znalostí z mateřštiny zvládlo všech 45 osob, z angličtiny všech 19 a němčiny byli úspěšní všichni tři studenti.

Autor: Klára Mrázová

19.5.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Marek Bakoš (vpředu v bílém) bojuje se soupeřem o míč.

Mise v Lucernu? Velké zklamání!

Prezident Miloš Zeman na zámku Zbiroh

Prezident Zeman: Baví mě vyvolávat silné emoce

Mezinárodní den archeologie

Plzeň – Západočeské muzeum v Plzni se připojuje k Mezinárodnímu dni archeologie.

Plzeň nezvládla prodloužení, v Třinci bere bod

Debut v dresu plzeňské Škodovky si odbyl obránce Jakub Kindl.

Prezident Zeman chce oživit Zelenou Horu

Plzeňský kraj – Prezident Miloš Zeman ukončil už druhou letošní návštěvu našeho kraje.

Slovany jsou světové: mají vlastní globus

Plzeň - Že mají Slovany na chodníku před radnicí železnou mapu s rozložením ulic přesně jako ve skutečnosti, není nic výjimečného.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení