Výjimku tvoří Stod, kde letos maturitní ples nebude. „Místní střední integrovaná škola se rozhodla pořádat ples jinde, protože naše prostory nejsou dostatečné pro dvě třídy najednou. Raději tak zvolili větší sál,“ vysvětlil Pavel Cích, vedoucí Městského kulturního střediska (MKS) ve Stodě.
Ostatní střední školy na Plzeňsku zůstávají věrné domovským sálům nebo blízkému okolí. Pronájem totiž bývá několikanásobně levnější než v západočeské metropoli. Ceny sálů na Plzeňsku se pohybují okolo 10 až 15 tisíc korun. V Kralovicích, kam se vejde až 450 lidí, maturanti za pronájem podle ředitelky MKS Kralovice Jany Beranové zaplatí šest tisíc korun. V podobných cenových rozmezích se pohybuje i nejlevnější sál v Plzni – bolevecká sokolovna. Za Besedu, Inwest nebo Peklo zaplatí zájemci od 50 do 70 tisíc korun.
„Maturitní sál jsme si zamlouvali asi rok předem. Nevyskytl se žádný problém, protože ho stejně využívá téměř jenom naše gymnázium,“ uvedla studentka čtvrtého ročníku blovického gymnázia. „Ještě hostíme Církevní odbornou školu ve Spáleném Poříčí. Přitom by nebyl problém ani s tím, kdyby si sál zamluvila nějaká škola z Plzně, ale prozatím se tak nestalo. Třídu by to vyšlo o hodně levněji,“ doplnila ředitelka MKS Blovice Ladislava Krňoulová.
V Horní Bříze maturitní plesy nejčastěji pořádají studenti z plaské střední odborné školy a gymnázia. „Na rozdíl od sálů v Plzni, které už se musí zamlouvat někdy v prvním nebo druhém ročníku, nám ho stačilo zamluvit rok předem,“ popsala zkušenosti své třídy jedna ze studentek plaského gymnázia.