Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Matoušová: Chci se pustit do studia jazyků

Plzeň – Z místostarostky třetího plzeňského obvodu přešla Helena Matoušová na velkou radnici po volbách v roce 2006. V městské radě zůstala i po loňských komunálních volbách, jen se jí mírně změnily kompetence. Nemá už na starosti městské byty, do jejího rezortu nepatří správa veřejného statku. Nyní dohlíží na nakládání s městským majetkem.

24.1.2011
SDÍLEJ:

Helena MatoušováFoto: DENÍK/Vlastimil Leška

Helena Matoušová (ODS)

- Je rozvedená a má syna Miroslava a dceru Helenu.
- Vystudovala Střední průmyslovou školu dopravní v Plzni.
- V ODS je od roku 2004.
- Městskou radní byla už v minulém volebním období, od loňského podzimu má na starosti oblast nakládání s majetkem.
- Je předsedkyní představenstva společnosti Obytná zóna Sylván.

Když jste nastupovala před čtyřmi lety na radnici, řekla jste, že na důkaz, že to myslíte se svojí politickou kariérou vážně, začnete studovat. Jak to dopadlo?
Dopadlo to tak, že s kariérou jsem to myslela a dál myslím vážně, ale studovat jsem nezačala. Jsem zodpovědná a zjistila jsem, že bych na studium neměla čas, musela bych šidit buď školu, nebo práci. A to nechci.

Studují ale všichni vaši kolegové z rady, kterým vysoká škola v životopise chyběla: radní Irena Rottová, Robert Houdek nebo Eva Herinková. Myslíte, že jsou méně zodpovědní než vy?
Určitě nejsou, jistě studují podle svého času a uvážení. Jsou v jiné pozici než já. Studovat začali už v předchozím zaměstnání. Já nyní také znovu zvažuji, že se do vysoké školy pustím. Ale už to nebudou plzeňská práva. Spíš se dám na nějaký humanitní směr, což by mi vyhovovalo víc.

Souvisí s tím nějak aféra na právnické fakultě, kde studovala při zaměstnání řada politiků nebo státních zaměstnanců a kvůli nestandardním podmínkám možná přijdou o titul? Možná jste ráda, že vás tohle minulo.
Ráda, nerada. Nakonec si myslím, že je dobře, že jsem na této fakultě studovat nezačala.

Co konkrétně si chcete mezi humanitními obory vybrat vy?
Líbilo by se mi studovat jazyky, znovu jsem oprášila svoji angličtinu a ruštinu. Vím, že politologie by mě nebavila. Ráda bych studovala psychologii, ale denní studium pro mě nepřipadá z časových důvodů v úvahu. Takže bych se chtěla zaměřit na jazyky. Chci se pokusit udělat přijímací zkoušky na Západočeskou univerzitu a začít od příštího roku. Na rozdíl od minulého volebního období už nevykonávám funkci předsedkyně klubu zastupitelů za ODS a nejsem ani členkou rady třetího městského obvodu. Času bych tedy mohla mít relativně více než dřív.

V minulém volebním období jste měla na radnici na starost správu městského majetku, teď jste převzala po svém stranickém kolegovi Vladimíru Tichém agendu nakládání s majetkem. Jaký je v tom vlastně rozdíl?
Do správy městského majetku patří starost o komunikace, zeleň, veřejnou městskou dopravu, také v mé působnosti byla sportoviště, vodárna a městské byty. Nakládání s majetkem je pod ekonomickým úřadem. Většinou se jedná o prodej nebo nákup pozemků a domů.

Právě prodej činžáků nebo směny pozemků pod budoucí stavby byl v minulé době kritizován. Třeba za pozemky pod tramvajovou trať na Borská pole dala radnice všanc několik lukrativních činžovních domů a za další malé pozemky je ochotna smlouvat o směnách pro město ekonomicky nevýhodných. Přitom není vůbec jasné, že koaliční ČSSD tento projekt vůbec podpoří. Co si o tom myslíte?
Majetková jednání jsou velmi složitá. Jestliže město potřebuje získat pozemek a jeho vlastník má podmínku, že to bude jedině za dům, tak toho město samozřejmě využilo. Myslím, že v současné době už nemáme dostatek lukrativních činžáků a navíc doba je teď pro prodej nemovitostí nepříznivá. Ale trend je takový, že město ještě bude chtít nějaký svůj majetek prodat, ale pozemků, které bude pro stavby potřebovat, už není tolik. Tramvajová trať na Borská pole je pro město důležitá a zatím žádnou oficiální informaci o tom, že by se neměla stavět, nemám. Je to věcí příštích politických jednání.

Koalice ODS a ČSSD má v plánu v tomto období řadu investic, o jejichž financování není zatím jasno. Bude si chtít právě prodejem dalšího městského majetku pomoci k penězům na projekty, jenž chce uskutečnit a lidem je slíbila?
Tak to není, město zatím dokáže dostát svým závazkům i bez takových prodejů. Je ale pravda, že v příjmech do městského rozpočtu v budoucnu počítáme s výnosem z prodeje některých vytypovaných nemovitostí. Jsou to domy, které jsou pro prodej nebo směnu určené a město už do nich proto neinvestuje.

Když říkáte, že město už nemá mnoho lukrativních budov, které by mohlo zpeněžit, napadá mě například bývalé krajské sídlo KSČ na rohu Americké a Prokopovy ulice a sousední blok činžáků směrem do Resslovy ulice nebo Komorní divadlo. Ty jsou také určeny k prodeji? Evidentně se do nich neinvestuje, z budovy po komunistech už vypadlo několik oken přímo na ulici.
Ano, to jsou objekty, se kterými se pro prodej počítá. Tyto domy chtěl získat svého času investor pro vybudování nákupního centra ve vnitrobloku Plzeňských mlýnů. Z toho ale nakonec sešlo. Dům v Resslově ul. je teď v procesu zpracování směnné smlouvy. Zastupitelstvo směnu schválilo v září minulého roku.

Znamená to, že když kdysi projevil o budovy zájem jeden investor, město už s tím víceméně počítalo, do nemovitostí neinvestovalo a zchátralé je teď bude nabízet někomu jinému?
V podstatě je to tak

A co Komorní divadlo?
Podmínkou toho, aby mohlo být přestěhováno, je vybudování nové divadelní budovy, se kterou město počítá. Potom nabídneme i tuto nemovitost k prodeji.

Bývalá náměstkyně pro kulturu Marcela Krejsová počítala s penězi za prodej Komorního divadla jako s příspěvkem na stavbu nového divadla. Podle vás je tedy možné prodat ho až poté, co začne nové divadlo fungovat?
Příjem z prodeje budovy je samozřejmě možný už dřív, podmínkou k vyklizení prostor ale rozhodně musí být to, že se divadlo bude mít kam přestěhovat.

Můžete odhadnout prodejní cenu Komorního divadla, budovy KSČ a bloku činžáků včetně těch v Resslově ulici, které tvoří blok určený k prodeji?
Je to asi 115 milionů korun. V současné době ale není situace na trhu s nemovitostmi dobrá a muselo by se prodávat podle odborného posudku.

Do vaší minulé kompetence patřila i pokuta pro investory nákupního centra Plaza, kteří nedodrželi termíny, šlo o dvakrát desetimilionovou sankci. Dostalo už město tyto peníze?
Prvních deset milionů korun si město strhlo z bankovní záruky, kterou musela Plaza složit ještě před zahájením stavby. Já jsem pak předkládala zastupitelům návrh dohody s Plazou o tom, že druhou část sankce už nebudeme uplatňovat. Podle právníků by vymáhání „druhých“ deseti milionů znamenalo riziko, že soudní spor se společností Pilsen Plaza prohrajeme. Zastupitelé ale tuto dohodu neschválili. S Plazou budeme dál jednat.

O čem, když zastupitelé dohodu odmítli?
O tom, že obě strany zastaví soudní spory, Plaza uzná první část uplatněné pokuty, dodělá práce na takzvaných severních nemovitostech a uvede areál do stavu, jak jí stanoví smlouva. A město nebude uplatňovat druhou desetimilionovou pokutu. Tím by měla celá věc skončit.

Pojďme ještě k vám osobně. Dřív jste hodně sportovala, dělala jste atletiku a někde jste řekla, že jste pořád dobrá ve stolním tenise. Obujete si i dnes ráda kecky a vyrazíte na hřiště nebo ven?
To platí. Navíc jsem přidala procházky a také ráda čtu. Procházky vyžadují naši dva psi, americký staford Geronimo a čivava Václav. Víc než Václav samozřejmě poslouchá Geronimo. Je to mazlík, povedl se exteriérem i povahou. I když rád spí na gauči, venku na zahradě budí respekt.

Před pár lety jste také nosila červené vlasy a spoustu stříbrných šperků, po příchodu na radnici jste ale změnila styl a sázíte spíš na eleganci. Změnila vás funkce radní nejen vizuálně, ale i povahově? Možná víc než dřív vážíte slova a jdete do kompromisů, které musíte jako politička respektovat?
Pevně věřím, že jsem se zas tolik nezměnila. Je fakt, že červené vlasy a džíny ustoupily snad slušivější eleganci, ale v zásadě jsem určitě zůstala stále stejná. Politika nás samozřejmě učí kompromisům, ale pořád říkám, co si skutečně myslím, a nechci z toho ustupovat.

Autor: Dana Veselá

24.1.2011
SDÍLEJ:
Záchranářům v Manětíně slouží od úterý moderní výjezdová základna. Z nevyhovujících stísněných prostor v centru města se přestěhovali do novostavby v těsném sousedství hasičské zbrojnice. Pozemek darovalo město, 4,4 milionu Kč Plzeňský kraj.

Bílá místa? Na mapě záchranky žádná nejsou

Viktorie v Lucernu.
12

FOTO: Když nevyhrajeme, budu zklamaný, říká Hruška

Plzeňským králem Vánoc bude smrk

Plzeň – Smrk ztepilý upravený na 13-14metrovou výšku bude letos ozdobou vánoční Plzně.

Skřítek Zdravínek bude doprovázet nemocné děti

Plzeň - Fakultní nemocnice přichází s novým projektem pro malé pacienty. 

Rok 1947 a oprava plzeňských lázní

Plzeň – Seriál Plzeňský dějepis se dnes vrací o 70 let zpět.

Šetření dospělo do konce. Řidič, který srazil dva chlapce, je vinen

Plzeň – Policie obvinila 23letého řidiče, který srazil letos v červnu dvě děti. Za usmrcení z nedbalosti mu hrozí jeden až šest let za mřížemi.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení