Před dvěma lety našla pomoc v plzeňském Domově sv. Zdislavy. Nejenom ji, ale i další maminky a děti z charitních zařízení v kraji podpoří iniciativa Holky holkám. Pomůže jim splnit vánoční přání.

Plzeňanka se dlouhou dobu snažila držet rodinu pohromadě. Stupňující se příkoří už se však nedaleko vydržet. „Mlátil děti. Mě psychicky týral. Hodně jsem se bála,“ řekla nesměle. V období, jež trvalo pět šest let, neměla u sebe nikoho blízkého. „Rodiče mi zemřeli, sama jsem adoptovaná,“ uvedla. Až když skončila na psychiatrii, poprvé promluvila o svém osudu. Odstěhovala se ze společného bytu, zázemí našla v azylovém domě MáTa, s manželem se rozvedla.

Sotva se postavila na vlastní nohy, přišel ji bývalý manžel odprosit. Dala mu druhou šanci a s potomky se přestěhovala do provizoria na severní Plzeňsko. „Dům byl v katastrofálním stavu. Netekla tam voda, nebylo topení. Aby se děti alespoň umyly, ohřívala jsem vodu ve velkých hrncích. Pak už jsem ale měla strach, že mi je vezme sociálka,“ přiznala. Proto nakonec někdejšího partnera znovu opustila. „Obrátila jsem se na OSPOD (pozn. red.: orgán sociálně-právní ochrany dětí). Ten mi pomohl dostat se do Domova sv. Zdislavy,“ dodala.

I když je v zařízení spokojená, musí ho opustit. Jedná se totiž pouze o dočasné zázemí pro ohrožené klientky. „Hledám podnájem, ale s dětmi nás nikde moc nechtějí,“ posteskla si. V budoucnu by také ráda našla zaměstnání. Protože trpí depresemi, chce práci na částečný úvazek. „Hlavně si ale přeji, abychom všichni byli zdraví a dětem se vedlo ve škole,“ uzavřela.

Iniciativa Holky holkám, což je skupina plzeňských žen, chce klientky, jako je paní Dagmar a její ratolesti, potěšit. Sesbírala proto přání ze čtyř domovů (v Plzni, Radobyčicích, Klatovech a Havlovicích u Domažlic). Vytvořený seznam v pondělí zveřejnila na facebookovém profilu HolkyholkamPlzen. Jakýkoli zájemce si může vybrat přání a dárek koupit. Sbírka, jež měla minulý rok premiéru, trvá do 13. prosince. Loňské aktivity iniciativy vydělaly 45 tisíc korun. Letos k nim přibylo dalších 16 tisíc korun.