„Jsme se ženou nováčci od léta. Třikrát týdně se sem chodíme koupat a je to výborný,“ svěřil se Ondřej Franěk, který si pochvaloval hlavně ´totální duševní a fyzickou očistu´. Jeho přihlížející maminka vzápětí podotkla, že Ondřej ještě v létě nechtěl vlézt ani do bazénu na zahradě, jak se mu voda zdála studená. „Jeho manželka navíc pořád kojí, takže má vnuk to mlíko jako nanuka,“ smála se žena.

Do ledu, který měl tloušťku pět centimetrů, museli otužilci led vysekávat. V okamžiku, kdy lezli první odvážlivci do vody o teplotě kolem jednoho stupně Celsia, začalo drobně sněžit. „Je to pěkná kulisa. I lidí dneska přišlo hodně a to je příjemné,“ pochvaloval si pětašedesátiletý Pavel Vituj, který Klub sportovních otužilců Plzeň vede.

Kromě členů se tentokrát přišli vykoupat i tři ´cizí´ otužilci. „Nikdo je neznal. Jen se nás zeptali, jestli si taky můžou zaplavat, a šli na to,“ podotýká Tomáš Kocánek, další účastník tradičního novoročního koupání. „Jen je dneska dost nepříjemný vítr a ten člověku hodně bere pocit tepla,“ podotkl Kocánek.

Přihlížející odměnili všechny otužilce velkým potleskem, do vody už je ale nikdo nenásledoval. „Tati, nezbláznil ses? To by mě zabilo. Vlez si tam sám,“ reagovala asi desetiletá holčička na přemlouvání svého otce, aby se šla taky ´ošplouchnout´. Jak muž vzápětí dodal, on sám by tam nevlezl, ani kdyby mu někdo nabízel pět tisíc korun.