Ještě koncem července totiž odcestoval reprezentovat školu i celou republiku na mezinárodní matematickou olympiádu do Kolumbie. Za svůj výkon při řešení příkladů si vysloužil čestné uznání od poroty.

„Byl to takový bonbonek," směje se dnes dvacetiletý David, který právě začal studovat Matematicko-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze. V Kolumbii ještě s dalšími českými studenty strávil devět dní. Celkem se mezinárodního kola zúčastnila zhruba stovka států.

A že jde o úplně jiný svět, poznal i David Hruška. „Část účastníků hlídali vojáci. Nebyli jsme přímo svědky nějakých potyček, ale je jasné, že boj s drogovými kartely tam probíhá pořád," vzpomíná Plzeňan. Navíc se termíny sešly tak, že tam v té době probíhala i vojenská přehlídka. Na mezinárodní kolo se nadšenec do matematicky probojoval ze středoevropského kola, které absolvoval ve Švýcarsku.

Jenže nejen matematikou a školou živ jest člověk. „Věnuji se ještě hře na kytaru a sportu – mám rád tenis a frisbee," říká David Hruška. Věří, že si na koníčky najde čas i teď, kdy začal bydlet v Praze na koleji. „Změnil se mi úplně životní styl," dodal. Věří, že po vysoké škole by se mohl matematice věnovat i profesně.

Plzeňské gymnázium získalo díky Davidovým úspěchům od hejtmanství příspěvek ve výši 107 tisíc korun na pomůcky, vybavení učeben nebo odbornou literaturu. Jde o projekt Talent 2013, který oceňuje domovské školy úspěšných absolventů olympiád a soutěží. Plzeňský kraj takto mezi školy rozdělil 270 tisíc Kč. Všechny úspěšné žáky a studenty včera ocenilo vedení kraje.

Nejmladším oceněným se stal páťák Honza Brada ze 14. základní školy v Plzni na Doubravce, který uspěl v logické olympiádě. Loni v této soutěži skončil třetí, letos ji vyhrál. A byl by zřejmě ještě úspěšnější, stal se vítězem okresních a krajských kol pythagoriád a dalších soutěží, ty ale republiková kola nemají.