Namísto spojovatelek totiž sedí v úplně novém městském call centru vyškolené operátorky, které vám mají za úkol fundovaně s čímkoliv poradit.

Nejen, že vás musí okamžitě přepojit do správné kanceláře, a nemusíte ani vědět, pod který odbor či úřad se svou žádostí ´spadáte´ a jakého úředníka tedy hledáte. Budete–li chtít, na příslušném úřadě vás objednají na konkrétní termín a čas a dopředu by vám měli říci, jaké doklady a co všechno je třeba k vyřízení žádosti s sebou přinést. „Lidé mohou využít i možnosti nechat si informace poslat e–mailem nebo textovou zprávou na mobil,“ připomněla radní města Helena Matoušová (ODS).

Tolik teorie. Praxe? Na úřad voláme v pátek těsně před 16. hodinou. „Dobrý den, dovolali jste se na linku kontaktního centra města Plzně. Linka je v provozu v pracovní dny od 7 do 15.30 hodin,“ sděluje do sluchátka automat.

Šéf Správy informačních technologií Luděk Šantora připomíná, že nové call centrum funguje zatím ve zkušební době. „Od ledna příštího roku bude k dispozici od 7 do 18 hodin každý pracovní den,“ uvádí Šantora.

Call centrum města Plzně

Nyní funguje ve zkušebním režimu, naostro se rozjede v lednu 2010.

Na telefonu 378 031 111, pod který se vejde až osm podlinek, zodpoví dotazy čtyři operátorky.

V příštím roce se k magistrátu, obvodům a městským příspěvkovým organizacím mají připojit i dopravní podniky a teplárna.

Do nové technologie investovala radnice 1,1 milionu korun. Nejvíc z této částky spolykal nákup části nové telefonní ústředny. Zařízení napojené na počítačový systém teď obsluhují čtyři operátorky, v budoucnu jich bude až osm. Počítá se totiž s tím, že na městské call centrum se připojí například i Plzeňské městské dopravní podniky nebo městská teplárna. Nyní umí ústředna obsloužit magistrát, všechny jeho příspěvkové organizace a obvodní radnice.

Podle Edity Tomšíčkové, jedné z operátorek nového call centra, volají na magistrát lidé s různými žádostmi. „Setkáváme se třeba i s notorickými vypravěči, kteří si potřebují postěžovat,“ připustila Tomšíčková. Podle instrukcí, které operátorky mají, je třeba kvůli blokování telefonu skončit hovor na lince do tří minut. „Domluvíme se s volajícími i anglicky nebo německy,“ dodala Tomšíčková. Na většinu dotazů dokáží odpovědět ihned, zbytek vyřídí do 24 hodin.