Jedním z nich je i Plzeňanka Věra H. Jak říká, nejdřív vůbec netušila, co navýšení způsobilo. „Vyděsila jsem se, když přišel dopis s oznámením, že budu platit ještě víc. Celá vynervovaná jsem telefonovala na exekutorský úřad, abych zjistila, co se děje. Až tam mi vysvětlili, že se dlužná částka navyšuje kvůli zvýšené sazbě DPH z 19 na 20 procent, která platí od letošního roku. Je to hrůza, na už tak drahé exekuci nejspíš zaplatím ještě další tisíce navíc ,“ říká žena.

Podle plzeňského exekutora Jiřího Proška se zvýšení sazby DPH promítá do výše odměn advokátů a exekutorů, jejichž služby musí dlužník také zaplatit. „Pro příklad uvedu modelovou situaci. Dlužník má zaplatit jeden milion korun. Odměna exekutora je určena na 150 tisíc korun. Odměna advokáta na 57 300 korun. To je dohromady 207 300 korun. Ve chvíli, kdy se sazba DPH o 1% navýší, to tedy znamená, že se tato částka zvýší ještě o 2073 korun,“ vysvětlil Prošek.

Podle jeho slov se navýšení týká jen exekucí, u nichž ještě nebyl vydán konečný příkaz k úhradě nákladů. „Pokud už byl v exekuci vydán příkaz k úhradě nákladů vypočtený podle 19procentní sazby DPH, zůstává v platnosti. Změna ale může překvapit ty dlužníky, kteří mají v ruce předběžný příkaz k úhradě nákladů vyčíslený podle nižší sazby DPH a pak jim přijde konečný příkaz k úhradě nákladů vypočtený podle 20procentní sazby DPH,“ uvedl Prošek s tím, že právě tito dlužníci pak kontaktují exekutorský úřad a žádají o vysvětlení této změny. „Dotazy týkající se navýšení DPH jsme ale zatím zaznamenali jen v několika málo případech,“ doplnil Prošek.

Téma dluhové problematiky je na Plzeňsku skloňováno stále častěji. Občanská poradna, která funguje v krajské metropoli, se svými klienty v posledních měsících prakticky neřeší nic jiného. Řada lidí si přichází pro radu až ve chvíli, kdy jeden úvěr vytloukají další půjčkou. Dostávají se tak do dluhové pasti a jejich dluhy už se pohybují v řádech statisíců či milionů korun.