„Toto učení neobsahuje žádná dogmata ani víru. I proto inspiruje mnoho lidí na Západě,“ dodává Píchová.
Zájem o tuto odnož buddhismu, která čerpá z tibetského učení, je podle ní v plzeňském regionu poměrně vysoký. Přímo v Plzni toto učení vyznává kolem padesáti lidí. Jedná se o laiky, kteří nežijí mnišským způsobem života, ale buddhismu se věnují ve volném čase.
„Plzeňská pobočka pořádá dvakrát týdně pravidelné meditace pro veřejnost, organizuje přednášky českých i zahraničních cestujících učitelů. Meditační kurzy se pak konají v Těnovicích u Spáleného Poříčí,“ vyjmenovává aktivity centra Píchová.
Před několika měsíci se také plzeňští buddhisté podíleli na přípravách expozice, která byla k vidění v Evropském parlamentu v Bruselu.
Mezi plzeňskými buddhisty najdete především studenty, ale také zdravotní sestry, ekonomy nebo truhláře ve věku od osmnácti do pětapadesáti let.
Od minulého týdne mají plzeňští buddhisté pro své centrum k dispozici zcela nové prostory ve Františkánské ulici.
Meditační centrum organizačně zastřešuje náboženská společnost Buddhismus Diamantové cesty linie Karma Kagjü, kterou před dvěma lety oficiálně uznalo Ministerstvo kultury České republiky jako první náboženskou společnost buddhistů v zemi. Skupina sdružuje několik stovek praktikujících a tisíce příznivců.