Pokuste se posunout čas o rok, kdy vám končí volební období, a zkuste už teď zabilancovat nad svým primátorováním. Podobně to udělalo v rozhovorech pro Deník pět vašich předchůdců.
Těžko již teď vzpomínat, když mám před sebou ještě rok práce, ale zkusím to z trochu jiného pohledu. Do voleb jsme šli v roce 2010 s konkrétní vizí, co vše bychom chtěli pro město udělat. Po třech letech mám pocit, že máme volební program ODS téměř splněný. A to i přes ekonomickou krizi a navíc od letošního roku Plzeň přichází změnou rozpočtového určení daní o 100 milionů korun ročně. Doufám, že za rok budu moci říci, že to, co jsme slibovali, jsme splnili, a že to tak budou lidé vnímat.

I když Plzeň přišla o tolik peněz, město se pod vaším vedením velkoryse rozmáchlo. Když depo, tak rovnou za 12 miliard a se zprivatizováním údržby dopravních podniků, což bude město splácet desítky let. Když divadlo, tak ohromné, když kulturní Světovar, tak za další stovky milionů korun. Zdá se, že finance vás příliš netrápí.
Tak to není. Každý z těch projektů se dá řešit třemi způsoby. Buď jej můžeme odložit a nechat jej na těch, co přijdou po nás. Nebo jej můžeme realizovat v minimální variantě s rizikem, že tím ovlivníme jeho kvalitu. A nakonec můžeme každý z těch problémů řešit „z gruntu". Což je případ divadla a technické základny dopravních podniků i dalších velkých staveb v infrastruktuře, například úpravny vody. Teď to stojí hodně peněz, a není jednoduché, aby se s těmi náklady městský rozpočet vyrovnal. Na druhou stranu občané touto cestou získávají jistotu, že tyto služby budou fungovat dlouhodobě a kvalitně. Můžu ale najít i případy, kdy se úspornost skutečně hodí a využili jsme ji. Jde třeba o způsob, jakým se postaví tři nové školky, které jsme lidem slíbili. Poptávka po nich nebude trvat několik desetiletí.

Můžete konkrétně říci, co se podle vás na radnici pod vaším vedením povedlo a co ne?
Povedla se řada věcí, byť některé z nich nejsou na první pohled vidět, jako například rekonstrukce úpravny vody. Bude to stejně velká budova, jako je nyní, ale jsou v ní technologie za 1,2 miliardy korun. Nebo se rekonstruuje čistírna odpadních vod a staví nové kanalizační systémy. Považuju za důležité říci, že ve všech základních infrastrukturních věcech jsme udělali zásadní kroky. Takže kromě úpravny vody a pokračování ve výstavbě kanalizací je to právě depo dopravních podniků, zajištění smlouvy na uhlí pro teplárnu nebo výstavba spalovny. Připomínám také fotbalový a atletický stadion, divadlo, ale i úpravy veřejných prostranství.

Například kterých?
Zmíním alespoň nový relax park ve Štruncových sadech nebo Mikulášský park. Nebo jednoduché rozhodnutí o snížení cen restauratérům za předzahrádky, které zásadně změnilo centrum města. Za věc, která se zatím nedovedla do konce, považuji dopravní zklidnění centra. Na jedné straně oživení, předzahrádky, ale na druhé straně také méně aut. Jsem přesvědčen o tom, že v centru by mělo být dopravy co nejméně. Naopak někteří kolegové říkají, že když se do centra nedojede autem, tak nefunguje. Bohužel ke kompromisu jsme zatím za tři roky nedospěli.

Když jste mluvil o volebních slibech, teď máte výjimečnou šanci úplně zklividovat hazard v Plzni. Proč necháváte rozhodovat obvody, které se nulovou tolerancí hazardu připraví o podstatnou část svých příjmů a tak ho raději budou snášet?
My jsme šli do voleb s tím, že chceme hazard omezovat už v době, kdy možnosti k tomu byly menší. Ve chvíli, kdy se nástroje k regulaci objevily, tedy možnost vydat vyhlášku a nyní po rozhodnutí Ústavního soudu ještě zkrátit tzv. ochrannou lhůtu, jsme k regulaci přistoupili. Já jsem zastánce výraznějšího omezení hazardu, názory na to se v koalici ale různí. Obvody vůči městu argumentují tím, že místní situaci znají a mají z hazardu příjmy. V září nás čeká rozhodnutí, jestli opravdu ochrannou lhůtu zkrátit. Já jsem radikálně pro. Tím pádem by mělo téměř 60 % stávajících heren zmizet dříve, ještě před 1. lednem 2015.

Někteří vaši předchůdci vládli radnici nekompromisní rukou, vy jste podobně jako Jiří Šneberger vnímán spíš jako ´lidový´ primátor, který se kontroverzím rád vyhne. Křičel jste někdy v úřadu, když něco nešlo tak, jak jste chtěl?
Já nejsem cholerický člověk a nepoužívám křik jako pracovní nástroj. Ale párkrát se mi to za ty tři roky stalo. Nechci konkrétně říkat, o co šlo, jen zmíním, že v jednom případě jsem měl pocit, že to, co někdo slíbil, neudělal. A byla to vážná věc.

Jakou chvíli považujete v úřadě za nejtěžší?
Když jsem se dozvěděl, že město má přijít o 900 milionů korun ročně z rozpočtového určení daní. To byl opravdu nejhorší okamžik. Znamenalo by to, že by se úplně zhroutil dosavadní systém fungování města a že by se musely udělat změny, které by se občanů zásadně dotkly. To, že se nám nakonec podařilo za rok a půl tvrdé práce vybojovat, že ztráta činí „jen" 100 milionů, je opravdu velkým úspěchem.

Úspěchy zmiňujete rád, ale při sporech, nebo v tom, co se nedaří, raději odkazujete na své ´kompetentní´ náměstky, ať to vysvětlí oni.
To je subjektivní vnímání, sám o sobě si to nemyslím. Mluvím o věcech příjemných i nepříjemných. Moji náměstci a radní znají detailněji své resorty a logicky jim dávám prostor, aby konkrétní věci říkali právě oni.

Prosazoval jste pojmenování nového divadla po Václavu Havlovi. Když jste s nápadem narazil u ČSSD, najednou je ticho. Budete to dál prosazovat, nebo jste si to rozmyslel poté, co vám dal váš koaliční partner najevo, že vás nepodpoří?
Stále si myslím, že pojmenovat nové divadlo po prezidentu Václavu Havlovi je důstojný způsob, jak jeho památku uctít. Pro naši zemi byl klíčovým politikem, významným dramatikem a světově uznávanou osobností. Zaregistroval jsem poměrně hodně kritických hlasů, psali mi i někteří občané, že s tímto návrhem nesouhlasí. Musím si rozmyslet, jak s tím ještě naložím. Neumím teď říci, jak to dopadne. Ještě je čas. A nemyslím si, že je to politický střet, ostatně kolegové ze sociální demokracie mi dosud nikdy neřekli, že kolektivně nejsou pro to, aby se divadlo takto pojmenovalo.

K restům, které ještě máte, patří i vyhláška o odpadech, kterou Plzeň zatím jako jediné velké město neschválila. Námitky k výběrovému řízení na svozové firmy řeší Úřad pro hospodářskou soutěž.
Tu vyhlášku musíme přijmout. Teď je výběrové řízení pozastavené, ale proces by se měl znovu rozběhnout. Rada už odsouhlasila prodej Plzeňských komunálních služeb Plzeňské teplárenské a uvidíme, jaká cesta se zvolí. Já předpokládám, že město vyhlášku vydá a celý systém se spustí. Je pravda, že jde už o třetí pokus, a ukazuje se, že je to mimořádně složitá záležitost. Tento obor je hodně komplikovaný, pokud výběrové řízení nedopadne úspěšně, budeme muset hledat jinou cestu.

Mluvíte o tom, že teplárna nakoupí popelářské vozy a bude si svážet odpad sama do městské spalovny?
To je otázka, jakou podobu bude nakonec mít definitivní řešení. Nemá však smysl předjímat, když je proces výběrového řízení rozběhnut.

Podporujete Evropské hlavní město kultury. Jak se vám líbí nová kulturní továrna Světovar? Mimochodem za další stamiliony korun.
Ze Světovaru mám radost, je považován za úspěšný i v mezinárodním měřítku a bude Plzeňanům sloužit další desetiletí. Celková cena právě vyhlášené stavební zakázky je cca 250 milionů korun, což zahrnuje i nový městský archiv, který nezbytně potřebuje nové prostory. Musím říci, že projekt Evropské hlavní město kultury 2015 byl ještě v lednu letošního roku v mimořádně špatné kondici, a to mluvím velmi zdvořile. Zodpovědnost za to nesl tehdejší ředitel společnosti. Pak došlo k personálním změnám a situace se začala zásadně zlepšovat.

Myslíte ředitele Divadla Alfa Tomáše Froydu, který zároveň řídil obě tyto městské organizace a jeho vystřídání Erichem Benešem?
Ano. Za tři čtvrtě roku, kdy EHMK řídil Erich Beneš, se ten projekt doslova postavil na nohy. EHMK pořádá a podporuje úspěšné akce, byl zveřejněn základní program roku 2015 a věřím, že se i zlepšuje vnímání celého projektu. Nedávno jsem byl v Košicích, letošním evropském hlavním městě kultury, a tam jsem se znovu ujistil, že projekt EHMK má smysl. Mají tam rekonstruovanou obdobu našeho Světovaru, zrekonstruovaná veřejná prostranství, konají se tam úspěšné a hodně navštěvované kulturní akce. Potěšilo mě, že podporu projektu veřejně vyjádřil Jiří Šneberger.

Ano, ten vás chválil. Někteří bývalí primátoři ale byli v některých věcech kritičtí. Například Pavel Rödl mluvil o záměru prodat městskou teplárnu.
Když jsem si jeho vyjádření přečetl, ptal jsem se na to kolegů, kteří jsou na magistrátu déle, a ti mi řekli, že se nic takového nechystalo.

Oficiálně na papíře asi ne, ale o fúzi s EPH a Danielem Křetínským se přece mluvilo.
Ne. V období, kdy byl primátorem Pavel Rödl, to nebylo. V roce 2011 jsme zodpovědně hledali cestu, jak dlouhodobě zajistit dodávky uhlí pro teplárnu a jedna z nabídek obsahovala i vstup EPH jako strategického partnera. Nakonec jsme ale vybrali nabídku na dlouhodobé dodávky uhlí od Sokolovské uhelné a dnes má teplárna jako jediná v ČR desetiletý kontrakt na dodávky uhlí. Nyní, kdy se začala stavět spalovna a získáme další energetický zdroj, je problém na dlouhou dobu vyřešen. Považuji to za velký úspěch.

Poslanecká sněmovna se právě rozpustila a vaše rodná ODS není zrovna v nejlepší kondici. Možná byste jí slušel na billboardech vedle Jiřího Pospíšila. Nezvažujete kandidaturu do Sněmovny?
Mám v tom jasno. Do parlamentu kandidovat nebudu, chci se věnovat Plzni. Chtěl bych obhajovat pozici primátora, a za rok se tedy v komunálních volbách znovu postavit do čela kandidátky ODS. Vážím si toho, že mě podpořil i úspěšný a respektovaný exprimátor Jiří Šneberger. Přál bych si například dotáhnout do úspěšného konce Evropské hlavní město kultury v roce 2015 a pokračovat v dalších úspěšných projektech.

Co také řekli bývalí primátoři o radnici:

Zdeněk Mraček: Říkal jsem primátorovi Martinu Baxovi (kterého mám rád), ta vaše strana, ODS, by potřebovala pár facek. A pořádných. A proto jsem podpořil Občany.cz, kteří ji kritizovali.
Zdeněk Prosek: Město mělo v případě Corsa dva silné nástroje, které kdyby byly použity dříve, mohly zabránit tomu, co vyvolalo největší odpor veřejnosti. Radnice je měla použít už před více než dvěma lety.
Jiří Šneberger: Pokud se nestane nic dramatického, tak by měl ve vedení města pokračovat primátor Martin Baxa. Město vede dobře a je občany docela dost respektovaný. Spoustu věcí se naučil, je vnímaný. Umí naslouchat, umí si věci zanalyzovat a udělat si vlastní názor.
Miroslav Kalous: Město vyváženě investuje do technické infrastruktury, do kultury i do sportu. Projekt technické základny dopravních podniků je jedním z největších a svým dopadem jedním z nejvýznamnějších v Plzni.
Pavel Rödl: Kritizoval jsem ODS a udělal bych to znovu. Snažil jsem se některým věcem postavit, něco mi vyšlo, něco ne. Udrželi jsme teplárnu, která se měla prodat, podařilo se změnit výběrové řízení na svoz odpadu. Já jsem byl už tehdy přesvědčen, že to není úplně čistá záležitost.